Прийшов, заміряв, розрядив!
К.А. Забішний, Fraser Anti-Static Techniques, м. Київ
02.06.2021
З активним проникненням синтетичних матеріалів у виробництво різноманітної продукції перед технологами та операторами гостро постало питання контролю статичної електрики в технологічних процесах. Статичні заряди, що виникають на поверхні матеріалів у результаті тертя, нагрівання або УФ-опромінення, вносять у технологічні процеси додаткові проблеми.
Особливо гостро ця проблема проявилася в пакувальній індустрії, де полімерні пакувальні матеріали міцно посіли чільні позиції. Статичний розряд впливає на намотування-розмотування рулонів плівки, провисання кромки полотна, налипання пилу та сміття, некоректну роботу фасувальних автоматів. Він несе загрозу загоряння сировини і матеріалів у цехах підприємств, де використовують леткі та горючі речовини. Негативний вплив статичної електрики, з яким щодня стикаються підприємства пакувальної індустрії, характерний для всього виробничого ланцюжка, на кожному з технологічних етапів: від виготовлення етикетки або упаковки до нанесення маркування на них. Усе це, в кінцевому підсумку, призводить до збільшення технологічного браку, виходу з ладу і простою обладнання та, як наслідок, до підвищених технологічних і виробничих витрат і збитків.
Разом з тим сьогодні існують технології та обладнання для контролю й захисту від негативного впливу статичної електрики на виробничі процеси, продукцію і персонал підприємств.
Загалом контроль статичної електрики можна умовно розділити на кілька груп: пасивні рішення, активні шини-іонізатори, контрольно-вимірювальні прилади і системи генерації статики. Найчастіше вирішення проблеми статичної електрики на виробництві вимагає комбінування всіх цих груп.
Пасивні пристрої, щітки
Незважаючи на уявну простоту, щітки є економічно ефективним інструментом. Вони особливо підходять для оперативних і екстрених випадків. Загалом пасивні розрядники статики не потребують контакту з матеріалом, який нейтралізується, але повинні бути встановлені близько до нього. Вони не зможуть видалити 100 % статичного заряду. Зазвичай нейтралізується до 80 % заряду, залежно від застосування, що для багатьох технологічних завдань і процесів нижче критичного рівня і є достатнім рішенням.
Наприклад, для контролю статики на багатосекційних друкарських машинах можна комбінувати активні пристрої на вході-виході матеріалу та щітки між секціями в особливо критичних місцях. Така комбінація дає повний контроль над статикою за невеликих витрат.
Активні шини-іонізатори (нейтралізатори)
Однією з передових технологічних фішок компанії Fraser є побудова систем на основі постійного струму, що дозволяє відмовитися від габаритних трансформаторних блоків живлення і проводки високовольтного кабелю по обладнанню. Іонізатори Fraser (24В) безпечні, значно ефективніші, компактні та набагато простіше інтегруються в різне технологічне обладнання.
Вбудована в системи постійного струму Fraser електроніка дає змогу управляти вихідним потоком іонізації за цілою низкою функціональних параметрів (форми сигналу, напруги, частоти, зворотного зв’язку і робочого циклу). Цим досягається найбільш ефективна нейтралізація статики в конкретних умовах експлуатації.
У березні 2015 р. компанія Fraser випустила в продаж модельний ряд «інтелектуальних» антистатичних іонізаторів постійного струму NEOS. Це стало значним кроком вперед у боротьбі зі статикою і задало нові індустріальні стандарти з безпеки та ефективності нейтралізації статичного заряду на виробництвах у порівнянні з пристроями із живленням від змінного струму.
Технологія NEOS використовує високоточну систему вимірювання електричного поля, працюючи через емітери. Це забезпечує збільшення продуктивності на 250 % для близьких відстаней і на 200 % для великих діапазонів порівняно зі звичайними «неінтелектуальними» іонізаторами. Іонізатори NEOS були розроблені, щоб відповідати зростанню швидкостей і рівнів статичного заряду в промисловості. Ця технологія дає змогу працювати на відстані до 1,5 м і здатна впоратися зі швидкостями до 1500 м/хв. Системи NEOS успішно застосовуються в Україні на найвимогливіших ділянках, наприклад на високошвидкісних сліттерних і перемотувальних машинах, де є важливими швидкість роботи та ефективна нейтралізація статичного заряду при змінній робочій відстані до поверхні полотна плівки при розмотуванні-намотуванні рулону.
Видалення пилу та очищення
Пил та інші забруднювачі, що складаються з дрібних частинок, притягнуті статикою на матеріал, негативно впливають на продуктивність і якість, збільшуючи собівартість і витрати в багатьох виробництвах. Для нейтралізації статики на продукцію використовують вентилятори, але зазвичай вони не справляються із забрудненням. Широкий модельний ряд потужного устаткування Fraser із повітряним роздуванням якісно нейтралізує статичне тяжіння та одночасно видаляє забруднювачі.
Пістолет 4125 з іонізованим повітрям і форсунками ідеально підходить для ефективного видалення пилу при підготовці до фарбування, очищення листів перед друком, очищення електроніки і дисплеїв при їх складанні. Для очищення полотна плівки та упаковки при друкуванні максимально ефективно себе показали повітряні ножі, наприклад серії 5100 або 5500.
Статика у вибухонебезпечних зонах
Ризик загоряння – дуже важливий аспект, який потрібно брати до уваги при нанесенні покриттів, друкуванні та інших процесах, де використовуються різні леткі горючі речовини, розчинники. Статичний заряд на плівці в таких випадках може викликати іскровий розряд, який запалить горючі пари в повітрі, створивши загоряння або вибух.
Для визначення та нейтралізації статичного заряду в небезпечних зонах потрібно використовувати спеціалізоване сертифіковане обладнання. Компанія Fraser розробила цілий ряд сертифікованих вибухобезпечних пристроїв для контролю і вимірювання статичної електрики, які добре показали себе в різних небезпечних зонах.
Вимірювання та генерація статики
Вимірювачі статики 715 і ЕХ715 дають інженерам можливість безпечно досліджувати проблеми, які виникли через статику, зробити наукове обґрунтування для свого аналізу та подальших дій. Там, де потрібен постійний контроль за рівнем заряду продукції, особливо на вибухонебезпечних ділянках, без вимірювача не обійтися.
Генератори статики широко використовуються для забезпечення чистою та безпечною тимчасовою адгезією в ситуаціях, де клей та інші адгезиви не підходять, бо занадто дорогі або неефективні. Генератори й зарядні електроди Fraser розроблені так, щоб їх було легко встановити та інтегрувати в будь-яке обладнання. Одним із найбільш технологічних процесів, де застосовуються генератори статики Fraser, є використання IML-етикеток, що вплавляються на поверхню упаковки. Найпростішим застосуванням тимчасової адгезії, яка працює за рахунок генерації статичного заряду на поверхні, є пакування в плівку рулонів алюмінієвої фольги для харчових продуктів. Ще одним з актуальних на сьогодні прикладів застосування генератора статики Fraser у сучасному технологічному процесі є створення статичного заряду на спеціалізованому матеріалі при виробництві сертифікованих захисних, фільтраційних і медичних масок.
Щоб знайти більше інформації та визначити, яке технічне рішення більше придатне для конкретного технологічного процесу, зв’яжіться з нами електронною поштою info@fraser-ukraine.com або за телефонами: +380 (44) 5249604, 5249597.
Компанія Fraser Anti-Static Techniques була утворена в 1991 р. у Великій Британії. Сьогодні компанія – один із провідних світових фахівців зі статичного контролю. Її спеціаліісти допомагають клієнтам контролювати статичну електрику, вирішувати проблеми з небажаними статичними зарядами або генеруванням статичних зарядів для підвищення ефективності процесу, якості продукції та забезпечення безпеки персоналу в багатьох промислових секторах по всьому світу. Досвідчена й доступна команда фахівців є чутливою, ефективною та добре обізнаною. Вона міцно пов’язує розробку продукту з потребами клієнтів і майбутніми вимогами. Компанія Fraser постійно створює добре спроєктоване, економічне устаткування та індивідуальні рішення, сертифіковані за стандартами РЄ, UL, EX і CB, які займають за параметрами функціонал/ціна/якість лідируючі позиції на світовому ринку.
В Україні продукція Fraser представлена з 2008 р. дистриб’юторською компанією IPS. За цей період реалізовано безліч проєктів у фармацевтичній, харчовій, поліграфічній, пакувальній індустріях. Зростання запитів і вимог привело до перезапуску проєкту «Фрейзер-Україна» з метою максимально наблизити інноваційні рішення і фахівців у сфері контролю статичної електрики до українських компаній. У 2020 р. українська команда фахівців пройшла розширений тренінг за технологіями і новітніми продуктами Fraser у Великій Британії.
Незважаючи на складну ситуацію з епідемією коронавірусу в світі та в Україні, компанія активно працює над просуванням технічних рішень на ринок. У цьому допомагає багатий досвід наших фахівців, як британських так і українських, швидкість реакції на нові проблеми та інноваційні рішення, які пропонує компанія.
В Україні організовано демо-зал продукції Fraser і підтримується склад найбільш популярних рішень і продуктів. Технічна та інформаційна підтримка здійснюються на локалізованому ресурсі www.fraser-ukraine.com