Журнал

для виробників та споживачів тари і упаковки

Асоціація

пакувальників
україни

b2b

пошуковий портал
тари і упаковки

Пакувальна індустрія на FORECH

Халайджі В.В., к.т.н.

08.02.2024

Ідея провести конференцію «Пакувальна індустрія (упаковка для HoReCa)» під час виставки FORECH (28–30 листопада 2023 р. в Києві) виникла при обговоренні участі Клубу пакувальників з організаторами виставки. Дійсно, для компаній цього сектора використання різних видів упаковки іноді стає справжньою проблемою, ще й законодавством передбачено певні обмеження у використанні деяких її видів. У той же час сучасні розробки українських компаній для продукції HoReCa ще чекають свого впровадження. Саме тому Клуб пакувальників запросив доповісти на конференції відомих фахівців пакувальної індустрії.

 

Із загальною інформацією про ринок упаковки для товарів HoReCa в Україні виступила президент Клубу пакувальників Вероніка Халайджі. Український ринок HoReCa досить динамічний і конкурентоспроможний, як і ринок упаковки для цих товарів. За останні роки на нього вплинули карантинні обмеження й повномасштабна війна, що змусило гравців ринку шукати нові формати. Звичайно, все це позначилося і на ринку упаковки для HoReCa. Збільшилося використання одноразової упаковки, упаковки для продуктів «на виніс», для замовлень в офіси, додому. Великий вплив має і всесвітня «боротьба» за екологічну, циркулярну упаковку.

 

Директор представництва Dow Europe GmbH в Україні Олександр Александров розповів про біополімери в циркулярній економіці, які за своєю природою можуть бути компостовані та некомпостовані. Олександр у своїй презентації детально зупинився на класифікації біополімерів, які бувають двох класів (на біологічній та викопній основі), і на самих полімерах обох типів та їх властивостях. Особливу увагу було приділено упаковці з полімерів, яка компостується, але не підлягає переробці, а також упаковці з біополімерів, яку не можна компостувати, але після збирання та сортування можна переробити або використати повторно.

 

Саме зараз у країнах Європейського Союзу впроваджуються норми додавання вторинної сировини при виготовленні полімерної упаковки, яка навіть може безпосередньо контактувати з харчовим продуктом. Для цього упаковка має бути відсортована, зібрана та перероблена на підприємствах, які в достатній кількості є в Україні. А ось закону про упаковку та відходи упаковки досі немає. Про це також йшла мова на конференції.

 

Яку ж упаковку для HoReCa пропонують українські пакувальні підприємства? Про це розповіли у своїх доповідях Максим Байєр, директор департаменту управління продуктами ТОВ «Компанія «Юнівест Маркетинг», та Кирило Климовський, засновник ТОВ «Пебегс». Обидві компанії є членами Клубу пакувальників, учасниками й переможцями Всеукраїнського конкурсу «Українська зірка упаковки» різних років, а ТОВ «Компанія «Юнівест Маркетинг» – неодноразовим переможцем всесвітнього конкурсу WorldStar. У 2023 р. компанія в цьому конкурсі отримала приз за паперовий стакан, який можна використовувати саме в системі HoReCa.

 

«Компанія «Юнівест Маркетинг» пропонує нове екологічне рішення UNICUP у вигляді паперового стакана для напоїв із біобар’єрним покриттям, із можливістю нанесення друку не тільки на стінки стакана, але й на його дно. Стакани можуть бути укомплектовані полімерною кришкою або кришкою з пресованої паперової пульпи, які компанія буде виготовляти вже у 2024 р. Ці стакани придатні до переробки та компостування. У планах компанії – виготовлення упаковки для фастфуду без поліетилену, а також розширення ринків збуту.

 

Компанія «Пебегс» – виробник паперових пакетів. На перший погляд, це звична для всіх упаковка, але існує безліч креативних ідей використання пакетів для впізнаваності бренду, реклами продукції, спілкування з покупцями тощо. І не забуваймо, що паперові пакети відповідають сучасним тенденціям в упаковці. Тож звертайтеся до компанії «Пебегс» за креативними ідеями й паперовими пакетами.

 

Завершувала конференцію дуже важлива та актуальна доповідь Володимира Слабого, голови виконавчого комітету УКРПЕК, про вимоги до упаковки в проєктах нових законодавчих актів. Уже більше ніж 20 років Українська Пакувально-Екологічна Коаліція за підтримки різних професійних асоціацій, у тому числі Клубу пакувальників, намагається розробити та довести до прийняття законодавчі акти у сфері упаковки та відходів упаковки. Ось і зараз у Верховній Раді знаходяться три законопроєкти: № 10066 – проєкт Кабінету Міністрів; № 10066-1 – проєкт народних депутатів Г. Янченко та ін.; № 10066-2 – проєкт народних депутатів О. Бондаренка та ін.

 

Доповідач детально проаналізував і порівняв, хто саме несе відповідальність та фінансує збирання, сортування та переробку використаної упаковки. У цих проєктах закону це виробник товарів в упаковці – суб’єкт господарювання, який виробляє товари в упаковці або імпортує їх в упаковці в Україну, під своєю маркою випускає продукт, виготовлений іншими виробниками, або виробляє сервісну упаковку (упаковка, яка наповнюється в місцях продажу: контейнери для продуктів харчування, стаканчики для напоїв тощо).

 

Стандарти у сфері управління упаковкою та її відходами в законопроєкті № 10066-2, який підтримують профільні асоціації та відповідальний бізнес, – це відповідність національним стандартам України. Вони є ідентичними гармонізованим європейським стандартам, зокрема, щодо таких питань:

  • методології аналізу життєвого циклу упаковки;
  • методів вимірювання й верифікації наявності важких металів та інших небезпечних речовин в упаковці та їх вивільнення в довкілля з упаковки й відходів упаковки;
  • мінімального вмісту рециклінгованих матеріалів в упаковці для відповідних видів упаковки;
  • методів рециклінгу;
  • методів компостування та виробництва компосту;
  • маркування упаковки.

 

Cаме цей варіант законопроєкту вже протягом року після його прийняття дає можливість виробникам товарів в упаковці зареєструватися в Реєстрі виробників товарів в упаковці, а за півтора року – приєднатися до колективної організації розширеної відповідальності виробника (РВВ) або створити індивідуальну організацію РВВ і в подальшому фінансувати приймання, роздільне збирання, сортування, оброблення відходів упаковки та проведення інформаційно-комунікаційних компанії для населення. Учасники конференції сподіваються на прийняття відповідного закону у 2024 р. А редакція журналу буде й надалі інформувати читачів про законодавчі ініціативи, які регламентують роботу українських пакувальників.