Журнал

для виробників та споживачів тари і упаковки

Асоціація

пакувальників
україни

b2b

пошуковий портал
тари і упаковки

25-й «Золотий каштан»

Р.А. Сиротенко, Клуб пакувальників, м. Київ

05.12.2024

Цього року конкурс студентських наукових робіт з актуальних проблем пакувальної індустрії «Золотий каштан» відмічає чвертьвіковий ювілей. Перший конкурс відбувся у 2000 р. На основі його результатів в актовій залі Національного університету «Львівська політехніка» 26 жовтня 2000 р. пройшла перша студентська конференція. На жаль, в останні роки конференції за результатами конкурсу проводилися онлайн. У цьому році, незважаючи на війну, Клуб Пакувальників за інформаційної підтримки журналу «Упаковка» та за сприяння Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» Міністерства освіти і науки України не зупинилися та провели 25-й конкурс студентських наукових робіт «Золотий каштан» і студентську конференцію за його результатами.


Історія довжиною у чверть століття
Ідея організувати проведення конкурсу студентських наукових робіт з актуальних проблем пакувальної індустрії «Золотий каштан» та студентської конференції народилася на одному із засідань координаційно-методичної ради Клубу Пакувальників. Було це наприкінці 1999 р. Дружно взялися за підготовку Положення про конкурс, підключили Науково-методичний центр вищої освіти Міністерства освіти і науки України, який дав низку цінних зауважень та пропозицій, а також сприяв включенню конкурсу до програми заходів Міністерства. Спочатку конкурс проводився за трьома номінаціями: «Конструювання та дизайн упаковки»; «Технології та обладнання для виготовлення пакувальних матеріалів і тари»; «Технології та пакувальне обладнання», до яких наступного року додали ще дві: «Упаковка – елемент логістики»; «Технології та обладнання для переробки відходів упаковки».

 

Із першого ж року конкурс проводився в три етапи. На першому відбирали найкращі роботи для кожної номінації на наукових радах вишів. При цьому брали до уваги актуальність теми, неординарність використаних методик і технологій, науковий рівень та економічну ефективність роботи, можливість практичного застосування, наявність публікацій і патентів. На другому етапі журі конкурсу в складі провідних фахівців українських наукових центрів, виробничих підприємств і професійних асоціацій, яке затверджувалося наказом міністра освіти і науки, розглядало всі роботи, що надійшли, і визначало переможців. На третьому етапі в одному з українських університетів проводили студентську конференцію, на якій переможці конкурсу робили доповіді про свою роботу, презентували її результати, відповідали на запитання.

 

У 2002 р. конкурс отримав назву «Золотий каштан», яка того ж року була матеріалізована: дипломниця факультету дизайну Харківської державної академії дизайну і мистецтв Карина Царенко розробила логотип конкурсу, а художник-дизайнер, завідувач лабораторії графічного дизайну цієї ж академії Ігор Фурсов розробив і виготовив приз переможця конкурсу.

 

Не менш, якщо не більш, важливим був третій етап конкурсу – студентська конференція. Перша відбулася 26 жовтня 2000 р. в актовій залі Національного університету «Львівська політехніка». Ця зала – історична й культурна спадщина України, і не кожному вченому випадає честь виступити тут із результатами своїх наукових досягнень. Тому студенти – переможці першого конкурсу «Золотий каштан» на все життя запам’ятали ці хвилюючі години.

 

25 конкурсів і конференцій «Золотий каштан» зібрали 1276 студентських наукових робіт із 26 вищих закладів освіти, які представляли всі регіони України. Понад 4,5 тис. студентів взяли участь у конференціях, на яких із доповідями виступили 483 переможці конкурсів.

 

Неоціненною була участь у конференціях відомих учених і представників компаній, які інформували про останні досягнення у світовій пакувальній індустрії. В різний час конкурс і конференцію підтримували та спонсорували 38 пакувальних компаній. Серед них – компанії Dow, «Тетра Пак Україна», Windmоller & Hоlscher, «Фоліо Плюс», «Рада», «Ветропак Гостомельський склозавод», «Техноком», «Компанія «Юнівест Маркетинг» та інші.

 

Конкурс «Золотий каштан – 2024»
Цього року на конкурс було надіслано 26 наукових студентських робіт з 11 університетів та академій із шести міст України. За номінаціями конкурсу роботи розподілилися таким чином: «Конструювання та дизайн упаковки» – 13 робіт; «Технологія та обладнання для виготовлення пакувальних матеріалів та упаковки» – 9 робіт; «Технології пакування та пакувальне обладнання» – 2 роботи; «Технологія відходів та екологія» – 2 роботи.

 

До конкурсної комісії цього року входили відомі в Україні та за її межами фахівці пакувальної справи: головний редактор журналу «Упаковка» Валерій Кривошей, к.х.н. (голова); директор Представництва Dow Europe GmbH в Україні Олександр Александров; керівник ТОВ «НВП ІНТА» Ігор Міщенко; президент Клубу Пакувальників Вероніка Халайджі, к.т.н.; дизайнер Марія Хоменко; менеджер проєктів Клубу Пакувальників Регіна Сиротенко. Після активного онлайн-обговорення конкурсних робіт комісія визначила переможців.

 

У номінації «Конструювання та дизайн упаковки» перемогли три роботи: «Дизайн подарункового паковання цукерок «Mizu-Yokan» із використанням технік фурошикі та оригамі з елементами каліграфії» Валерії Аржанухіної з Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука (кер. Ольга Гальчинська, д.філ. з дизайну), «Особливості розробки арт-паковання для подарункового чаю “Shantea”» Анастасії Капустіної з Харківської державної академії дизайну і мистецтв (кер. Ольга Ганоцька, к. мист.) та робота «З турботою про кожен хвіст!» Вікторії Галантюк із Національного університету «Запорізька політехніка» (кер. Ганна Потапенко).

 

У номінації «Технологія та обладнання для виготовлення пакувальних матеріалів та упаковки» також перемогли три роботи: «Розробка конструкції паковання-трансформера для харчових продуктів» Анни Бухаленкової з Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» (кер. Тетяна Клименко, к.т.н.), «Проєктування подарункового паковання з деталізацією процесу тиснення фольгою» Іванни Барановської з Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» (кер. Василь Скиба, к.т.н.) та «Розробка конструкції та технології виготовлення картонної упаковки для десерту “макарон”» Тетяни Піскурської з Національного університету харчових технологій (кер. Наталія Кулик, к.х.н.).

 

У номінації «Технології пакування та пакувальне обладнання» перемогли дві роботи: «Розроблення механізму зварювання полімерних пакетів у вертикальній пакувальній машині періодичної дії» Володимира Миго з Національного університету «Львівська політехніка» (кер. Сергій Терницький, к.т.н.) та «Елементи адитивного моделювання для синтезу машини для пакування сипких харчових продуктів у готові пакети doy-pack» Дмитра Скули та Івана Д’яченка з Національного університету харчових технологій (кер. Сергій Володін, к.т.н.).

 

У номінації «Технологія відходів та екологія» перемогла робота «Розробка конструкції ножового пристрою для подрібнення ПЕТ-пляшки» Івана Тимченка та Станіслава Мороза з Національного університету харчових технологій (кер. Микола Якимчук, д.т.н.).

 

Студентська конференція – 2024
20 листопада 2024 р. в онлайн-режимі відбулася конференція переможців 25-го конкурсу студентських наукових робіт із проблем пакувальної індустрії «Золотий каштан – 2024», у якій взяли участь 45 студентів, викладачів і фахівців пакувальної індустрії.

 

Відкрила конференцію вступним словом Вероніка Халайджі, к.т.н., президент Клубу Пакувальників, яка до того ж стала її модератором. Учасників конференції у своїх виступах привітали Олександр Александров, директор Представництва Dow Europe GmbH в Україні, та Тетяна Власова, керівник відділу маркетингу «Компанія «Юнівест Маркетинг», які підтримали конкурс та конференцію як партнери.

 

Змістовні доповіді переможців конкурсів, доповнені яскравими презентаціями, розкрили суть і показали можливість практичного застосування результатів досліджень. В усіх доповідях зачепили питання вирішення проблем розвитку пакувальних матеріалів, дизайну упаковки, технологій і пакувального обладнання, а також проблеми переробки відходів упаковки в Україні.

 

 

 

Наприкінці заходу організатори повідомили, що всіх переможців нагороджено дипломами, медалями «Переможець конкурсу “Золотий каштан – 2024”», а їх керівників – грамотами Клубу Пакувальників. Крім того, ІАЦ «Упаковка» видав збірку тез доповідей, з якою можна ознайомитися на сайті www.upakjour.com.ua.

 

У своєму заключному слові почесний президент Клубу Пакувальників, головний редактор журналу «Упаковка» Валерій Кривошей розповів про історію конкурсу та конференції, відмітивши, що в ювілейному 25-му конкурсі його переможці представили на конференції роботи високої якості. Від імені редакції журналу він запропонував деяким студентам надрукувати результати своїх досліджень на сторінках журналу «Упаковка» у 2025 р. Серед них – Валерія Аржанухіна з Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука, Анастасія Капустіна з Харківської державної академії дизайну і мистецтв, Дмитро Скула, Іван Д’яченко, Іван Тимченко та Станіслав Мороз із Національного університету харчових технологій. На завершення Валерій Кривошей подякував учасникам конференції, членам журі, її партнерам та організаторам, побажав успіхів і запевнив усіх, що сьогодні потужна робота кожного українця на своєму робочому місці додає до загальної перемоги у війні. Від імені організаторів він запросив присутніх узяти участь в інформаційних заходах Клубу Пакувальників, зокрема у 26-му конкурсі наукових студентських робіт «Золотий каштан – 2025».

 

Післямова
Як показали відгуки багатьох учасників конкурсу та конференції, цей проєкт у його комплексному змісті та обсязі є унікальним не лише в Україні, але й в інших країнах. Багатоетапність, різноманітність тематики й науково-технічний рівень усіх його заходів і, найголовніше, конкурсних робіт ось уже чверть століття дають можливість студентам, майбутнім професіоналам пакувальної індустрії перевіряти рівень своїх знань та готувати себе до наукової й виробничої діяльності.