Дайджест від компанії «Техноком
03.12.2021
У період з 12 по 16 жовтня 2021 р. в німецькому місті Фрідріхсгафені відбулася 27-ма міжнародна виставка з переробки пластмас Fakuma, яка стала ідеальним місцем для презентації нових продуктів і технологій, а також для обговорення сучасних проблем впровадження та використання полімерних виробів. Про це влучно на церемонії відкриття виставки сказав д-р інж. Мартіан Бастіан, директор інституту у Вюрцбурзі: «Ми повинні взяти на себе більше відповідальності за те, що відбувається з полімерами. Ми повинні переконатися, що полімерні матеріали не просто найефективніші в багатьох сферах, але й активно підтримуються та впроваджуються. Ми повинні навчити людей відчути всі переваги полімерних виробів».
На 85 тис. м2 виставка Fakuma зібрала 1470 експонатів із 39 країн, які продемонстрували свої інновації, що охоплюють усі аспекти інжекційного лиття, технології екструзії, термоформування та 3D-друку. І серед них єдиний представник від України – Група компаній «Техноком», яка на спільному стенді зі своїм німецьким партнером компанією Poly-IQ GmbH представила розробки мастербатчів, концентратів барвників, інших полімерних компаундів.
Відомо, що у квітні 2021 р. «Техноком» та Poly-IQ GmbH підписали терміном на 10 років угоду про співробітництво для просування продукції компанії «Техноком» до дев’яти країн ЄС, зокрема Німеччини, Нідерландів, країн Бенілюксу. Угода також передбачає спільну розробку нових видів домішок та компаундів для різних сфер використання.
Під час виставки фахівці «Техноком» також домовилися про подовження до 2024 р. угоди з італійською компанією Ferro-Plast s.r.l. про продаж продукції «Технокому» на ринках Італії та Сан-Марино.
Така активна співпраця з європейськими партнерами вже збільшила експорт продукції «Технокому» за дев’ять місяців 2021 р. на 50 % порівняно з аналогічним періодом минулого року.
А тепер – про деякі розробки компанії «Техноком».
Моноконцентрати
Високонаповнені монопігментні кольорові концентрати (single pigment concentrates, SPC) на основі пігментів органічної та неорганічної природи стали важливою продукцією, промисловий випуск якої почався у 2020 р. У виробництві SPC застосовано сучасну технологію з використанням останніх розробок найкращих європейських виробників обладнання. Вміст пігментів тановить 35–70 %. На основі асортименту моноконцентратів впроваджено технологію підбору кольору за зразками для особливо вимогливих клієнтів. Підбір кольору і подальше виготовлення концентрату відбуваються з використанням програмного забезпечення провідних європейських компаній. Комп’ютерна програма також дає змогу коригувати колір виробу під час використання вторинної полімерної сировини. Моноконцентрати застосовуються для виробництва рукавних і плоских плівок із ПЕ та ПП, інших виробів, а також концентратів для полімерів і компаундів широкого застосування. Монопігментні концентрати постачаються в провідні країни ЄС і на підприємства України. Сумарний обсяг інвестицій у проєкт перевищив € 600 тис.
Мікрогранульовані концентрати універсального застосування
Розроблено ряд концентратів пігментів барвників у мікрогранульованій формі (діаметр 0,5–1,0 мм, довжина 1,0–1,5 мм) на основі ЛПЕНГ та співполімеру ЕВА широкої колірної гами.
Застосування мікрогранул дає можливість:
- забезпечити ефективне фарбування профільно-погонажних виробів із порошкових компонентів на основі ПВХ і виробів, виготовлених методом ротоформування з поліолефінів;
- скоротити втрати сировини при переході з кольору на колір;
- зменшити забруднення робочих місць;
- зменшити введення концентрату до 0,25 %.
Концентрати універсального застосування можуть також постачатися з традиційними розмірами гранул (2-5 мм) для виробництв, де застосування мікрогранул ускладнене, наприклад, для лиття під тиском і видувного формування виробів на основі ПП та ПС. Такий варіант забезпечує ідеальний збіг кольору деталей, вироблених за різними технологіями, наприклад: плінтус – із ПВХ (екструзія із застосуванням мікрогранул), а дотичний елемент – із ПС (лиття під тиском із застосуванням гранул із традиційними розмірами).
Розроблений продукт проходить промислові випробування на ряді підприємств в Україні та країнах ЄС.
Електропровідні компаунди
У партнерстві з компанією Poly-IQ GmbH розроблено та впроваджується ряд електропровідних компаундів (electrical static discharge or conductive compounds, ESD compounds). Клієнти отримають високоефективне рішення в розробці виробів з інженерних полімерів для деталей електротехнічної, електронної, автомобільної продукції, споживчих товарів, упаковки, критичних до електростатичного заряду, там, де потрібна постійна та контрольована електропровідність матеріалу.
Наприклад, ESD compounds застосовуються для виготовлення елементів упаковки для транспортування електронних компонентів, чутливих до електростатичного розряду (елементна база електроніки, світлодіоди), деталей систем подачі палива в автомобілях.
ESD compounds розроблені на основі ПЕ, ПП та ПС та охоплюють діапазон виробів від жорстких полімерів для корпусних деталей до гнучких листів та плівок для упаковки.
Особливостями і перевагами ESD compounds є:
- широкий діапазон питомого поверхневого опору;
- гарантована електропровідність;
- покращена дисипація тепла;
- відмінні фізико-механічні властивості;
- відмінна зварюваність та естетика матеріалу чорного кольору.
Замовлення на виробництво електропровідних компаундів виконуються в індивідуальному порядку за узгодженими з клієнтом технічними вимогами.
Talcolen® – ренесанс на ринку України
Ряд концентратів під торговою маркою Talcolen® випускаються на основі ЛПЕНГ (ТК003) і ПП (ТК003ПП), наповнених до 50 % мікронізованим тальком. Рекомендована концентрація Talcolen® – від 2 до 10 % залежно від технічних вимог до виробу.
Відмінні антиблокуючі та антиадгезійні властивості тальку дозволяють при використанні концентратів Talcolen® збільшити число циклів литтєвого формування та скоротити на 20-30 % кількість технологічних зупинок для чищення та змащення пресформи. Їх застосування допомагає також підтримувати блиск і глянець на поверхні деталей, збільшує їх непрозорість. Унікальна властивість тальку – його низька твердість (1 – за шкалою Мооса) у порівнянні з іншими мінеральними домішками, такими як діоксид кремнію, кальцит тощо. Завдяки цьому зменшується знос робочих органів екструзійного обладнання (черв’як, циліндр, формувальний інструмент, пресформа та ін.).
Talcolen® ТК003 успішно застосовується як бюджетна антиблокуюча добавка у виробництві рукавних плівок із ПЕНГ та ПЕВГ. Висока теплопровідність і низький коефіцієнт теплового розширення тальку дають змогу стабілізувати рукав і зменшити його різнотовщинність.
Talcolen® марок ТК003 і ТК003ПП рекомендується для виготовлення виробів методом лиття під тиском і видувним формуванням із ПЕВГ і ПП. Їх застосування дає можливість зменшити термічну усадку виробів і підвищити їх розмірну точність, збільшити допустиму температуру експлуатації. Talcolen® також використовується у виробництві спінених полімерів на основі ПС і поліолефінів для забезпечення рівномірної дрібнопористої структури виробів (листи XPS, термоізоляція з ПЕ тощо).
Концентрати ТК003 і ТК003ПП мають дозвіл на контакт із харчовими продуктами та постачаються на ряд підприємств України, а з 2020 р. – на ринки країн ЄС за попереднім замовленням зі складу «Техноком» за адресою: м. Ірпінь, вул. Покровська, 1-В, у робочі дні з 9.00 до 18.00.
Інвестиційний розвиток
Наприкінці 2020 р. на заводі «Техноком» у м. Ірпені було встановлено нову лінію з двошнековим екструдером ZSE MAXX від німецької компанії Leistritz, одного з провідних світових виробників двошнекових екструдерів, для виготовлення суперконцентратів і компаундів.
Екструдер ZSE MAXX забезпечує бездоганну якість змішування компонентів, дозволяє виконувати швидко переходити з продукту на продукт, економлячи при цьому електроенергію. Контролер екструдера має доступ до інтернету, що дає змогу дистанційно проводити його діагностику та зменшити відвідування фахівцями з обслуговування. Усе це загалом відповідає довготривалим цілям компанії зі зниження викидів СО2 в навколишнє середовище.
Підтвердження якості продукції
На початку 2021 р. компанія «Техноком» успішно пройшла сертифікаційний аудит одним із провідних світових органів із сертифікації – Bureau Veritas Certification на відповідність системи менеджменту якості вимогам міжнародного стандарту ISO 9001:2015. Експерти Bureau Veritas зробили висновок, що інтегрована система повністю відповідає вимогам стандартів, і підтвердили дію сертифіката відповідності на «виробництво і продаж суперконцентратів пігментів барвників і домішок, що модифікують полімери» до 2024 р.
Експерти також звернули увагу на високий рівень підготовки компанії до роботи в умовах коронавірусної інфекції COVID-19, що дозволяє забезпечити безперервність бізнесу та виконання зобов’язань перед замовниками, а також безпеку персоналу.