Журнал

для виробників та споживачів тари і упаковки

Асоціація

пакувальників
україни

b2b

пошуковий портал
тари і упаковки

ЗАКОНОДАВЧІ ЗМІНИ НА РИНКУ ОРГАНІЧНОЇ ПРОДУКЦІЇ

25.05.2022

Від початку широкомасштабного вторгнення росії на територію України органічний сектор, як і вся аграрна промисловість, потерпає від агресії, повідомляє сайт OrganicInfo.ua. Але після деокупації північних регіонів та деяких районів у південних областях, органічний бізнес почав відновлювати свою роботу, а дехто перемістив свій бізнес в інші регіони.


Останні кілька років Україна була найбільшим європейським експортером до ЄС. Більше 80% всієї органічної продукції з України попередні роки експортувались, а за результатами 2020 року посіла 4 місце у світі за обсягами поставок органічної продукції до ЄС. Тому компанії-експортери також шукають нові логістичні маршрути для продовження експорту до країн ЄС та інших країн.

 

Не зважаючи на військові дії та загрози, ті зміни, що відбуваються в українському та європейському законодавстві, а також санкції проти компаній з росії та білорусі, можуть сприяти збереженню та розвитку органічного виробництва в Україні.

 

На початку травня Європейська Комісія звернулась до національних органів з акредитації та органів з оцінки відповідності ЄС щодо заборони надання послуг з акредитації, оцінки та сертифікації продукції з росії та білорусі, якщо ці органи та компанії внесені до санкційного списку ЄС. А також рекомендувала розглянути питання про припинення надання послуг з оцінки відповідності для продукції операторами, зареєстрованими у росії та білорусі, навіть якщо ці продукти не підпадають під заборону імпорту в ЄС.

 

Днями Європарламент ухвалив рішення щодо скасування імпортних квот та мит на український експорт до Євросоюзу терміном на один рік. Раніше ця пропозиція надійшла від Європейської Комісії, яка також розробила план дій для сприяння експорту сільськогосподарської продукції України.

 

11 травня 2022 року Європейська Комісія ухвалила рішення стосовно продовження дії додаткових запобіжних офіційних заходів контролю щодо імпорту органічної продукції до ЄС, в якому вперше з 2015 року немає України.

 

Посилені додаткові заходи контролю продовжують застосовуватись до продукції, виготовленої в Казахстані, Республіці Молдові, Туреччині чи Російській Федерації. Також до переліку країн цього року додались Китай, Індія, Перу, Парагвай, Ефіопія, Болівія, Еквадор, Гондурас, Домініканська Республіка, Сієра Ліоне, Того, Шрі Ланка та В’єтнам. Більш детальну інформацію та роз’яснення очікуємо від українського органу сертифікації «Органік Стандарт».

 

Важливе для органічного сектору рішення було ухвалено Кабінетом Міністрів України 3 травня – щодо внесення змін до переліку товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2022 рік. Зокрема, просо було додано до переліку товарів, експорт яких підлягає ліцензуванню, що відкриває двері для експорту органічного проса. Україна є одним із найбільших постачальників органічного проса на ринок ЄС, а минулого року було здійснено перші експортні поставки проса на ринок США.

 

В теперішніх умовах також неймовірно важливим є ухвалення змін до перехідних положень Закону України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», які передбачають:

  • продовження терміну реалізації органічної продукції з іноземними сертифікатами для українських виробників ще на два роки – до 1 липня 2024;
  • створення можливості для українських виробників, які виробляють органічну продукцію за іноземними стандартами, отримувати державну підтримку, звісно, якщо така буде передбачена державою на 2022-2023 роки;
  • можливість скоротити тривалість перехідного періоду при переході на українські стандарти органічного виробництва для операторів органічного ринку, якщо вони сертифікуються в рамках одного і того органу сертифікації.

 

Джерело: OrganicInfo.ua