Журнал

для виробників та споживачів тари і упаковки

Асоціація

пакувальників
україни

b2b

пошуковий портал
тари і упаковки

ПЕРЕРОБКА ПОЛІМЕРІВ У ЄС ДОСЯГЛА «КРИТИЧНОЇ ТОЧКИ»

02.04.2025

Plastics Recyclers Europe зафіксувала найповільніше зростання потужностей із переробки полімерів у Європі за останні роки: причинами цього є падіння внутрішнього виробництва, зростання імпорту та закриття підприємств через економічний тиск. Організація пояснює, що, хоча її занепокоєння не є новим, воно продовжує «набирати обертів, викликаючи серйозні наслідки по всьому ланцюжку створення вартості».

 

Зростання витрат на відходи та енергію явно підвищили експлуатаційні витрати в останні роки, відкривши ринок для більш дешевих імпортних матеріалів, на які зараз припадає понад 20% полімерів, що споживаються в ЄС (первинних та перероблених разом). Їхні ланцюжки поставок «часто» є непрозорими та призводять до несправедливих претензій.

 

Тим часом, за оцінками експертів, експорт полімерних відходів зріс на 36% між 2022 і 2024 роками, що свідчить про уповільнення зусиль країн ЄС щодо розвитку переробки.

 

Той самий економічний тиск змусив більше європейських компаній залишити ринок, при цьому очікується, що загальна виробнича потужність компаній, які закривають свої двері, подвоїться у 2024 році порівняно з попереднім роком. Тому очікується, що виробництво полімерів впаде нижче рівня, який востаннє спостерігався у 2000 році, незважаючи на постійне зростання споживання полімерів. Вважається, що виробництво вторинної сировини в ЄС скоротилося на 5% для більшості полімерів.

 

Plastics Recyclers Europe вважає, що всі ці фактори сприяли найповільнішому зростанню ефективності переробки полімерів «за останні роки». З огляду на падіння темпів переробки, уповільнення обороту, нестабільні методи виробництва, які виходять на перший план, і більше закриття як малих, так і великих компаній цього року, неможливо не сумніватися в здатності Європейського Союзу досягти своїх цілей щодо переробки та сталого розвитку до 2025 року.

 

Якщо переробка полімерів не буде визнана стратегічним сектором і не буде вжито заходів захисту торгівлі для забезпечення європейського виробництва, галузь «продовжуватиме розмиватися», попереджає Plastics Recyclers Europe. Це підірве прагнення ЄС стати незалежним від невідновлюваної сировини, створити «зелені» робочі місця та розвинути циркулярну економіку в секторі полімерів.

 

Зараз, як ніколи, необхідно вжити рішучих дій, вважає Тон Еманс, президент Plastics Recyclers Europe. Особи, які приймають рішення в ЄС, мають зайняти швидку та рішучу політичну позицію, запровадити ефективний контроль імпорту та забезпечити виконання наявних правил, серед яких обмеження імпорту матеріалів, які не відповідають еквівалентним стандартам стійкості й безпеки ЄС.

 

Ці заходи мають вирішальне значення для виживання галузі переробки полімерів, яка вже інвестувала €5 млрд у 2020–2023 роках для досягнення обов’язкових цілей.

 

У жовтні минулого року Plastics Recyclers Europe попередила про рецесію в європейській галузі переробки. Було відмічено, що європейський попит на переробку впав, інвестиції у внутрішню переробку зменшилися, а імпорт зріс – і усе це сприяло обговорюваній проблемі.

 

Асоціація також повідомила, що потужності з переробки відходів у Європі стагнували на рівні лише 6% зростання у 2023 році, що є найнижчим із 2017 року. До цього виробничі потужності за п’ять років подвоїлися, досягнувши середнього зростання на 17%.

 

 

Джерело: Packaging Europe