Журнал

для виробників та споживачів тари і упаковки

Асоціація

пакувальників
україни

b2b

пошуковий портал
тари і упаковки

ПОЛЬЩА ВПРОВАДЖУЄ ДЕПОЗИТНУ СИСТЕМУ

03.06.2022

«Запровадження депозитної системи зменшить забруднення навколишнього середовища відходами скляної упаковки та забезпечить кращу сировину для переробки. Щоб ця система функціонувала належним чином, вона повинна бути широко доступною, а також забезпечувати легке повернення упаковки і відновлення депозиту. Ми хочемо, щоб вона була зрозумілою для споживачів, саме тому ми запропонували поширити систему на інші види упаковки», - сказав заступник Міністра клімату та навколишнього середовища Яцек Оздоба


Згідно з проєктом акта про внесення змін до Закону «Про поводження з відходами упаковки та упаковку» та Закону «Про відходи», депозитна система охоплюватиме скляні пляшки об'ємом до 1,5 л (одноразові та багаторазові), алюмінієві банки до 1л та полімерні пляшки до 3л.

 

Включення одноразових скляних пляшок ємністю до 1,5 л в депозитну систему допоможе вирішити проблему забруднення навколишнього середовища. Якщо вони не будуть покриті депозитною системою, існує також ризик переходу виробників з багаторазових на одноразові пляшки, яких ми хочемо уникнути. Таке рішення зменшить плутанину споживачів, яка може виникнути, якщо деякі скляні пляшки будуть покриті системою, а деякі залишаться за її межами.

 

Нові пропозиції передбачають, що алюмінієві банки ємністю до 1 л також будуть включені в депозитну систему. Це вплине на підвищення рівнів їх збору, яке, на думку галузі, збільшиться на 10%, тобто близько 400 млн одиниць. Ця зміна також забезпечить більш високий рівень фінансування депозитної системи.

 

У законопроекті, поданому на консультацію, не вказана сума депозитної ставки за упаковку. Однак, згідно з рішенням управління Міністерства клімату та захисту довкілля, проект у цьому плані буде змінений. Закон встановить максимальну ставку за депозитами, а ставки за окремими видами упаковки, що охоплюються депозитною системою, будуть прописані в регламенті.

 

Запропоновані правила зобов'язують кожен магазин з комерційною площею понад 100 м2 збирати порожню упаковку та відходи упаковки, що покриті депозитною системою, та повертати депозит. Менші комерційні підрозділи зможуть збирати цю упаковку і пакування відходів і повертати депозит на добровільній основі.

 

Ті, хто випускає упаковану продукцію, охоплену системою, будуть зобов'язані досягти рівнів роздільного збору упаковки та відходів упаковки хоча б у кількості, зазначеній у додатку до Закону (в кінцевому підсумку 90% введеної упаковки, що покривається системою). Якщо необхідні рівні роздільного збору не досягнуті, виробники сплатять плату за продукцію.