Журнал

для виробників та споживачів тари і упаковки

Асоціація

пакувальників
україни

b2b

пошуковий портал
тари і упаковки

ЧОМУ БІОПЛАСТИК НЕ ВИРІШИТЬ ЗАБРУДНЕННЯ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

04.01.2021

За інформацією Greenpeace, стрімке зростання масового виробництва біорозкладних полімерів випереджає природну здатність матеріалу розкладатися.
Китай - найбільший в світі виробник полімерних відходів – ввів на початку 2020 року заборону на виробництво декількох видів одноразових полімерних матеріалів, що не розкладаються. Це спонукало виробників збільшити випуск біорозкладних аналогів, пише bbc. До 2025 року, коли в країні набуде чинності заборона на одноразові полімери, планується виробництво 5 млн т біорозкладних полімерних матеріалів на рік.

Біорозкладні полімери руйнуються під впливом живих організмів. Більшість їх видів вимагає спеціальної промислової обробки при високих температурах. А залишений на звалищах в природних умовах біополімер буде розпадатися довго і при цьому продовжить виділяти вуглець в атмосферу. «При відсутності обладнання для компостування велика частина біополімерів потрапляє на звалища або, що ще гірше, в річки і океан, – говорить доктор Моллі Чжуннан Цзя. – Перехід з одного типу полімеру на інший не вирішить проблему забруднення полімерними відходами, з якою ми боремося».


Одна з основних проблем, пов'язаних з біорозкладними полімерами, – це нерозуміння того, що це за матеріал. Більшість компостуємих полімерів можна відправити на звичайну побутову переробку або в домашній компостний бак. Це означає, що у споживачів часто не має можливості доставити упаковку, здатну до біологічного руйнування на переробне підприємство.


Є інша категорія полімерів – повністю або частково виготовлених з біологічних ресурсів, що їх називають «біополімери», які не обов'язково розкладаються, що вводить споживачів в оману.


У глобальному масштабі проблему вирішить створення промислової інфраструктури, яка буде займатися біопполімерами: збирати і компостувати в високотемпературному режимі. Але поки її немає. Крім масштабу, ускладнює процес розробка універсального стандарту – він неймовірно важкий через діапазон біорозкладних полімерів і умов навколишнього середовища.


В одному дослідженні було вивчено дані за 2016 рік і встановлено, що тоді лідером-виробником полімерних відходів в світі були США. Потім йшли Індія і Китай. А ось в сукупності країни ЄС виявилися на другому місці. В основному США відправляють свої полімерні відходи в інші країни. У 2017 р. Китай прийняв 7 млн т полімерного сміття з Європи, Японії та США.


У звіті Greenpeace йдеться, що попит на біорозкладні матеріали потрібно припинити. Необхідно інвестувати в рішення, які дійсно скоротять кількість полімерних відходів. Багаторазові упаковки і зниження споживання полімерів набагато дієві стратегії щодо запобігання потрапляння полімерів на звалища і в навколишнє середовище.


Автор: Марія Філатова