ЄВРОПЕЙСЬКА РАДА ЗАТВЕРДЖУЄ ПОЛОЖЕННЯ PPWR
18.12.2024
16 грудня 2024 року Європейська рада офіційно прийняла Регламент про упаковку та відходи упаковки (PPWR). Документ спрямований на суттєве скорочення утворення відходів упаковки шляхом встановлення обов’язкових цілей повторного використання, обмеження певних типів одноразової упаковки та вимог до суб’єктів господарювання щодо мінімізації використання упаковки. Регламент охоплює весь життєвий цикл упаковки.
Безпечна, довговічна та придатна для переробки упаковка
Нові правила містять, серед іншого, такі вимоги до упаковки:
- цілі на 2030 і 2040 роки щодо мінімального вмісту вторинної сировини (до 65% для одноразових полімерних пляшок до 2040 року);
- мінімізація ваги та обсягу упаковки й уникнення непотрібної упаковки;
- мінімізація речовин, що викликають занепокоєння, зокрема обмеження розміщення на ринку упаковки, яка контактує з харчовими продуктами, що містить пер- та поліфторовані алкільні речовини (PFAS), якщо вони перевищують певні граничні значення.
Вимоги щодо етикетування, маркування та інформування (наприклад, про склад матеріалу чи переробленого вмісту) мають полегшити споживачам сортування та безпечний вибір.
Одноразова полімерна упаковка
Нові правила вводять обмеження на одноразову полімерну упаковку для такої продукції:
- розфасовані овочі та фрукти вагою до 1,5 кг;
- їжа та напої, що розливаються та споживаються в готелях, барах і ресторанах;
- разові порції спецій, соусів, молочних вершків і цукру в готелях, барах і ресторанах;
- невеликі одноразові косметичні та туалетні вироби, що використовуються в готельній індустрії (наприклад, флакони із шампунем або лосьйоном для тіла);
- дуже легкі полімерні пакети (наприклад, ті, що пропонуються для сипких харчових продуктів).
Цілі повторного використання та обов’язки поповнення
Регламент встановлює нові обов’язкові цілі щодо повторного використання на 2030 рік та орієнтовні цілі на 2040 рік. Цільові показники змінюються залежно від типу упаковки, що використовується операторами (наприклад, обов’язкові цілі 40% для транспортної й торгової упаковки та 10% – для агрегатів).
Згідно з новими правилами, компанії, які торгують продукцією на виніс, повинні будуть пропонувати клієнтам можливість приносити власні контейнери для наповнення холодними чи гарячими напоями або готовою їжею без додаткової плати.
Наступні кроки
Грудневе формальне прийняття PPWR Радою є завершальним етапом звичайної законодавчої процедури. Тепер постанову буде опубліковано в Офіційному журналі ЄС, і вона набуде чинності. Постанова набуде чинності через 18 місяців із цієї дати.
Контекст
Незважаючи на те, що рівень переробки в ЄС зріс, кількість відходів упаковки зростає швидше, ніж темпи відновлення. У 2022 році на одну людину в Євросоюзі утворилося майже 186,5 кг відходів упаковки, з них 36 – полімерна упаковка. Це означає, що ми щодня виробляємо пів кілограма відходів упаковки на людину в ЄС.
Поточна Директива ЄС щодо упаковки та відходів упаковки була вперше прийнята в 1994 році та кілька разів змінювалася. Вона встановлює правила запобігання відходам упаковки та управління ними в країнах – членах ЄС. Однак деякі оцінки ефективності Директиви показали, що вона не змогла зменшити негативний вплив упаковки на довкілля.
У цьому контексті в листопаді 2022 року Комісія представила пропозицію щодо Регламенту про упаковку та відходи упаковки, який замінив би поточну Директиву та оновив поточну структуру для упаковки та відходів упаковки протягом усього життєвого циклу в напрямі циркулярної економіки та кліматичної нейтральності в Європі.
Європейський парламент і Рада ухвалили свої позиції щодо запропонованого регламенту в листопаді та грудні 2023 року відповідно. Два співзаконодавці досягли попередньої згоди 4 березня 2024 року після двох раундів неформальних переговорів.
Джерело: Рада Європи