Журнал

для виробників та споживачів тари і упаковки

Асоціація

пакувальників
україни

b2b

пошуковий портал
тари і упаковки

ЗАБОРОНА НА ПОЛІМЕРНІ ПАКЕТИ В ДІЇ

10.12.2021

Від сьогодні, 10 грудня 2021 р., вступив в силу закон «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України», який обмежує використання полімерних пакетів. Вони зникатимуть поступово і тепер покупцям за них треба буде платити.

 

Проте Кабмін ще не затвердив потрібні підзаконні акти, а тому чітко спрогнозувати дію обмежень наразі складно.

 

Закон буде реалізовано у три етапи. Останні обмеження будуть задіяні 01.01.2023 р.

 

Метою цього Закону є зменшення обсягу використання в Україні полімерних пакетів, обмеження їх розповсюдження з метою поліпшення стану навколишнього природного середовища та благоустрою територій.

 

На першому етапі з 10 грудня забороняється безоплатне поширення в закладах торгівлі лише тонких (товщина стінки 15 – 50 мкм) і надтонких пакетів (товщина стінки менше 15 мкм). В супермаркетах, аптеках, ресторанах, закладах надання послуг їх можна буде придбати тільки за гроші. Виняток – це пакети для риби, м'яса, молочної продукції або круп, де це первинна упаковка, а також біорозкладні пакети.

 

Уряд планує встановлювати мінімальну ціну на пакети, щоб стимулювати відмову від їх купівлі. До 10 грудня уряд мав ухвалити постанову, щоб встановити мінімальні ціни на ці пакети. Проте цього так і не сталось.

 

 

Закон також дозволяє безкоштовно користуватись біорозкладними та екологічними пакетами, зробленими з картопляного чи кукурудзяного крохмалю.

 

Мета таких нових правил, як записано в Законі, – покращити екологічну ситуацію і наблизити Україну до європейських стандартів.

 

З 10 березня 2022 року в торгівлі буде заборонено користуватись надтонкими, тонкими, та оксорозкладними.

 

Але їх можна буде купити для особистого використання.

 

З березня 2022 року в торгівлі дозволять використовувати біорозкладні пакети.

 

Доступними залишаться і надтонкі (до 15 мікронів), але лише як виробнича упаковка і лише конкретного розміру (ширина до 22,5 см, глибина – до 34,5 см, довжина – до 45 см разом з ручками).

 

Ними користуватимуться як упаковкою для транспортування свіжої риби, м'яса, льоду, круп та інших сипких продуктів, для яких такі пакети – це первинне паковання.

 

Які ж нові штрафи очікують бізнес?
Якщо з 10 грудня 2021 р. держпродспоживслужба зафіксує в закладах торгівлі безоплатне розповсюдження полімерних пакетів, то бізнес заплатить штраф від 1,7 до 3,4 тис. гривень.

 

За повторне порушення (протягом трьох років після першого) – до 8,5 тис. гривень.

 

А з 10 березня 2022 р. штрафи суттєво виростуть.

 

Якщо заклади поширюватимуть, платно чи безплатно, тонкі, надтонкі та оксорозкладні пакети, то ці заклади будуть оштрафовані на суму від 8,5 до 17 тис. гривень.

 

А при повторному порушенні (теж протягом трьох років) – від 17 до 34 тис. гривень.

 

Держпродспоживслужба слідкуватиме за дотриманням закону, влаштовуючи планові чи позапланові перевірки магазинів, кафе, ресторанів та ринків.

 

 

Чи вирішить цей закон питання забруднення навколишнього середовища? На нашу думку – ні. По-перше, заборона будь-чого ніколи не приводила до позитивного результату. По-друге, паковання, перш за все, має захисну функцію і зберігає продукти харчування під час транспортування та продажу. Скільки зіпсованих продуктів додатково попаде на полігони? По-третє, використана упаковка – це цінний вторинний ресурс. Чому ми досі не можемо прийняти Закон про упаковку та відходи упаковки та налагодити систему збирання та утилізації? Чому пересічні громадяни не можуть викидати сміття у належних місцях? Тоді не будуть пакети висіти на деревах, а пляшки збиратися в острови на річках та озерах. В четверте, в Україні багато підприємств, які виготовляють полімерні пакети, які потрапили під заборону. На них працюють тисячі українців. Вони закриються чи почнуть виготовляти пакети товщиною більше 50 мкм? А ще в Україні відсутні станції промислового компостування. І да, щоб біорозкладні пакети таки розкладні пакети не зіпсували вторинну сировину, їх потрібно сортувати окремо від звичайних пакетів. Цей перелік може бути довгим. Маємо надію, що автори закону врахували все це.

 

 

ІАЦ Упаковка