Vienna Sustainable Food Packaging Confex
В.В. Халайджі, к.т.н.
05.12.2024
Перший Vienna Sustainable Food Packaging Confex (VSFP) відбувся в Австрії 9–11 жовтня 2024 р. та об’єднав понад 100 учасників із 40 держав – членів ООН. Я мала честь представляти Україну, отримавши запрошення від Організації промислового розвитку ООН (ЮНІДО) та Всесвітньої пакувальної організації (WPO).
За координації ЮНІДО, WPO, Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), FH Campus Wien і Packforce Австрія VSFP був організований як поєднання виставки з конференцією. Він був неймовірно бурхливим та насиченим: навчання, конференція, візити на об’єкти, нові знайомства та спілкування. Загалом ЮНІДО вважає, що сприяння ConFex особистому спілкуванню дає змогу обмінюватися знаннями через контент, спільноту та зв’язки.
День перший. Відходи – в енергію. Атомна енергетика
МАГАТЕ: Атом заради миру. Останнім часом ми багато чули про МАГАТЕ, але до моменту візиту в Зайберсдорф я не була знайома, як і майже всі присутні, з тим, як агентство підтримує держави – члени МАГАТЕ в проведенні випробувань упаковки для харчової продукції та оцінює відповідність її нормативним вимогам, захищаючи здоров’я споживачів та покращуючи торгівлю продуктами харчування. Ця нестача знань змусила нас усіх захопитися не лише тим, про що ми дізналися, але й тим, що ми побачили на заводі.
МАГАТЕ є світовим центром співпраці в ядерній галузі та прагне сприяти безпечному, надійному та мирному використанню ядерних технологій. Завдяки його діяльності з безпечного використання ядерних атомів його ще називають «Агентством з атомів миру». Учасники VSFP мали можливість почути думки деяких фахівців Лабораторії безпечності та контролю харчових продуктів (FSCL), яка підпорядкована Лабораторії сільського господарства та біотехнології ФАО/МАГАТЕ у Зайберсдорфі, а також більше дізнатися про діяльність МАГАТЕ та про деякі дивовижні роботи, які вони виконують по всьому світу.
Об’єднаний центр ФАО/МАГАТЕ просуває та підтримує безпечне та відповідальне використання ядерних і суміжних технологій у харчовій промисловості та сільському господарстві для підвищення глобальної продовольчої безпеки й сталого розвитку сільського господарства в усьому світі. Ядерна наука пропонує інноваційні інструменти для вирощування сильніших, здоровіших і безпечніших культур та захисту джерел їжі для підтримки життя людини.
Лабораторія допомагає державам-членам удосконалювати лабораторні та регуляторні практики й методології у сферах відстеження та автентичності, безпечності та якості харчових продуктів для захисту здоров’я споживачів, сприяння міжнародній торгівлі й підвищення продовольчої безпеки. Дослідження та розробки зосереджуються на безпеці, автентичності харчових продуктів і їх походженні та допомагають розширити можливості держав – членів МАГАТЕ для проведення власних досліджень і випробувань.
Крістіна Влаху, керівниця FSCL, розповіла про проблеми з безпекою упаковки для харчових продуктів, зокрема про матеріали, що контактують із їжею, міграцію органічних сполук, добавок, друкарських фарб, адгезивів, металевих наночастинок, полімерів, про нові виклики для вторинної сировини в упаковці, активної та інтелектуальної упаковки, а також про те, як лабораторії держав – членів МАГАТЕ можуть допомогти з ядерними, ізотопними та іншими методами дослідження.
Тестування та лабораторна робота допомагають аналізувати все: від досліджень «мікропластику» в харчових продуктах, хімічних забруднювачів їжі з використанням методів спектрометрії іонної рухливості для PFA, хімічної міграції з матеріалів, що контактують із харчовими продуктами, до здатності відстежувати харчові продукти від їх вирощування до переробки за допомогою ізотопного зняття відбитків харчових продуктів. Це унікальна наукова методологія, яку також можна використовувати для викриття «харчового» шахрайства, відстеження харчових продуктів, їх походження та безпеки.
Фахівці FSCL продемонстрували на практиці деякі методики, наприклад, перевірку автентичності інгредієнтів меду манука, розрізнення кавових зерен арабіки та робусти, визначення походження спецій і навіть аналіз рівня кадмію в порцелянових баночках для йогурту. Таке тестування важливе для продуктів преміумкласу, ексклюзивних для певної країни чи регіону світу, які можуть стати об’єктом для фальсифікаторів і харчових шахраїв.
Радіаційні технології для розробки матеріалів біомаси. FSCL також розглядає регіональні проєкти, які використовують радіаційні технології в інноваціях упаковки від розробки до збереження пакувальних матеріалів, їх модифікації, мікробної дезактивації або стерилізації. У сфері модифікації матеріалів уже проводиться робота над друком без розчинників, полімеризацією пакувальних матеріалів, придатних до переробки, зменшенням споживання енергії, отриманням тонших плівок та зменшенням викидів вуглецю. Радіаційна технологія вже використовується в процесі затвердіння пакувальних матеріалів для забезпечення їх термостійкості, «пам’яті форми» та зміцнення ламінатів, а також у пакувальних машинах для поглинання води й виділення тепла.
Контроль забруднення полімерами (NUTEC Plastics). Ядерна технологія для контролю забруднення полімерами є однією з головних ініціатив агентства. Вона базується на зусиллях МАГАТЕ щодо боротьби із забрудненням полімерами шляхом їх переробки, використання радіаційних технологій і моніторингу морського середовища за допомогою ізотопних методів. Такий контроль надає науково обґрунтовані докази для характеристики й оцінки забруднення моря «мікропластиком», а також демонструє використання іонізуючого випромінювання при переробці полімерів, перетворюючи полімерні відходи на ресурси для повторного використання.
Зростання продовольчої безпеки (Atoms4Food). Ініціатива МАГАТЕ Atoms4Food була розроблена, щоб допомогти країнам підвищити продовольчу безпеку та подолати голод. Вона має на меті надати країнам новаторські індивідуальні рішення, які використовують переваги ядерних технологій разом з іншими передовими технологіями, щоб підвищити продуктивність сільського господарства та тваринництва, покращити управління природними ресурсами, зменшити втрати харчових продуктів і відходи, забезпечити безпеку й покращення харчування та адаптації до викликів зміни клімату.
Цікавий факт: Україна брала участь у роботі установчої міжнародної конференції, 2 квітня 1957 р. ратифікувала статут агентства, у 1968 р. створила міжвідомчу комісію зі зв’язків із МАГАТЕ. 28 вересня 2023 р. Україну було обрано членом Ради керуючих МАГАТЕ на 2023–2025 рр.
Завод Spittelau Wien Energie Waste to Energy (WtE). Другий візит за день був на сміттєспалювальний завод WtE, розташований у центрі Відня. Перше, на що звертаєш увагу, наближаючись до заводу, – це його фасад. WtE відомий як одна з ключових визначних пам’яток Відня, як витвір мистецтва, створений відомим художником Фріденсрайхом Гундертвассером. Дизайн заводу незвичайний як для промислового об’єкта: сучасний, барвистий, із золотою кулею на димоході та масивним капелюхом художника на даху – таким, як носив Гундертвассер. Будівля, безумовно, привертає увагу задовго до того, як потрапляєш на завод.
Перше, що слід зрозуміти, – це те, що погляди на спалювання відходів і переробку їх в енергію дуже відрізняються в Австрії. Урядові постанови забороняють захоронення необроблених відходів, а залишкові відходи на звалищах не допускаються. Це означає, що заводи з переробки відходів або їх термічної обробки вважаються важливою частиною управління відходами. В Австрії приблизно 50 % енергії, виробленої щороку, надходить від спалювання відходів за допомогою біогенних або відновлюваних джерел. За словами персоналу, WtE щорічно забезпечує 2 млн людей електроенергією, газом, а також 444 тис. домогосподарств – централізованим опаленням.
Завод приймає приблизно 70 тис. т побутових відходів щороку для виробництва екологічно чистого опалення та електроенергії для Відня. Теплової енергії, виробленої на заводі, достатньо для щорічного опалення понад 60 тис. віденських домогосподарств, а понад 30 тис. домогосподарств можуть бути забезпечені електроенергією. Нам повідомили, що процес спалювання на установках контролюється, а передова технологія очищення димових газів запобігає будь-якій шкоді довкіллю.
День другий. Австрійський день упаковки
Виставка VSFP відбулася в Австрійський день упаковки, що проводиться кожні два роки FH Campus Wien, Міністерством захисту клімату, навколишнього середовища, енергетики, мобільності, інновацій та технологій і Федеральним міністерством праці та економіки Австрії. Цей день проходив під назвою «Екологічне, циркулярне та безпечне паковання: глобальні тенденції та локальне впровадження». Він зібрав понад 200 учасників, щоб обговорити питання безпеки, циркулярності та сталого розвитку. Надзвичайно добре організований, він мав високий технічний рівень доповідачів, а його учасники мали змогу глибоко зануритися в екологічний дизайн упаковки, положення Регламенту про упаковку та відходи упаковки (PPWR), розширену відповідальність виробника та багато інших інновацій та проблем.
Наприкінці Австрійського дня упаковки ми відвідали щорічну церемонію вручення нагород Staatspreis Smart Packaging Awards. Нагородження було яскравою подією, дало можливість побачити, що є нового та інноваційного в австрійському дизайні упаковки, а також порівняти з упаковками українського виробництва. Конкурс Staatspreis Smart Packaging Awards проводиться раз на два роки. Цього разу нагородами серед інших були відзначені: багаторазова пивна пляшка Vetropack, багаторазові ящики Pawel, які можна використовувати як меблі, та пакувальне рішення на основі волокна Pratopac для Claro. Ми також мали нагоду побачити студентів – лауреатів премії програми ProPak Austria Young Designer of the Year. Одним із переможців стала Інті-Філіппа Креспін, яка розробила упаковку для сухого шампуню Dashamp на основі аерозолів. Вона розглянула екологічні проблеми аерозольного забруднення, а також пакувальний матеріал, який традиційно використовується в цій категорії. Кінцевим результатом стала креативна картонна упаковка «Dash» у формі сучасної душової лійки.
День третій. Конференція UNIDO food systems
Останнім заходом VSFP стала одноденна конференція, що відбулася у Віденському міжнародному центрі ООН за участі понад 100 представників 40 держав – членів ООН та членів правління WPO. Я ніколи не була в будівлях ООН, і було дуже приємно бути присутньою на конференції ЮНІДО з проблем харчування в колі колег-пакувальників, обговорюючи роль, яку відіграє упаковка в мінімізації втрат їжі та відходів, розмірковуючи про баланс, який нам потрібно знаходити між упаковкою та харчовими відходами при розробці упаковки для харчової продукції.
Відень: історія успіху управління відходами. Цікаво, що Департамент управління відходами та переробки, відомий як MA48, має 3 тис. співробітників, 1 тис. автомобілів в автопарку та 300 інкасаторських автомобілів, 470 тис. контейнерів для відходів, 23 тис. сміттєвих урн із попільничками, 4,5 тис. пунктів збирання, 13 центрів переробки та 8 пунктів з управління відходами.
До основних завдань MA48 належать запобігання утворенню відходів, збирання відходів і вторинної сировини, переробка відходів, прибирання вулиць, WasteWatcher і консультації з питань про відходи. Діяльність департаменту також охоплює автопарк, зимові послуги, послуги з евакуації, бюро знахідок, обслуговування міських заходів та громадські туалети.
З огляду на ієрархію відходів, запобігання їх утворенню є основним напрямом діяльності міста. У Відні існує окреме збирання вторинної сировини, наприклад, біовідходів, текстилю, полімерів, металів, головною метою якого є доступ до якісних матеріалів для високоякісної переробки.
Понад 115 тис. т біовідходів на рік переміщується на компостні заводи для перетворення у високоякісний компост. До контейнерів для біовідходів допускається лише садове сміття та сирі харчові відходи. Не допускаються відходи упаковки і навіть несертифікована упаковка, придатна для компостування. Неприймання такої упаковки пов’язане з тим, що заводи з переробки виявляють полімери й метали як домішки, що, у свою чергу, ускладнює розділення упаковки. Крім того, великі компостні заводи виробляють компост за 8–10 тижнів, що не дає достатньо часу для розкладання упаковки, придатної до компостування.
Оскільки Австрія не приймає відходи від закладів громадського харчування та готелів у свої контейнери для біовідходів, вони мають систему роздільного збирання, завдяки якій понад 25 тис. т таких відходів перетворюються на біогаз і подаються в газову мережу як біометан.
Цікавою є ініціатива 48er-Tandler. Департамент готує відходи до повторного використання через муніципальні цехи повторного використання 48er-Tandler, що є неймовірною ініціативою міста. Магазини заохочують мешканців дивитися на повторне використання як на пріоритетну можливість уникнути утворення відходів та активніше брати участь у переробці.
У Відні перший магазин повторного використання 48er-Tandler відкрився майже 10 років тому, а другий – у 2022 р. Магазини 48er-Tandler призначені для купівлі вживаних речей, таких як спортивне обладнання, меблі, одяг, книги, посуд, іграшки тощо. 630 тис. мешканців відвідали магазини 48er-Tandler, в яких було продано понад 650 тис. повторно використаних речей, а 5,8 тис. т багаторазових речей було викинуто мешканцями в контейнери Tandler Boxes у центрах переробки по всьому місту.
У місті також було розроблено програми для зменшення відходів упаковки для споживання їжі поза домом. Програма включає в себе мотивацію ресторанів і підприємств громадського харчування закуповувати багаторазові контейнери для їжі на винос, а також заохочує споживачів приносити власні контейнери в ресторани. Щоб допомогти споживачам, на міському вебсайті є список ресторанів, які пропонують багаторазові контейнери. Ці заклади мають наклейки на дверях, а також місця, в яких використовують або приймають багаторазові контейнери. Цю ініціативу було розроблено в співпраці з Австрійською економічною палатою.
Якщо в громадських заходах у Відні беруть участь понад 1000 людей, то присутнім напої мають подавати в багаторазових стаканах, а їжу – в багаторазовій упаковці.
Вимоги Директиви Європейського Союзу щодо сміттєзвалищ означають, що законодавчо заборонено утилізувати відходи безпосередньо на сміттєзвалищі. Будь-які гази, які збираються зі звалища, перетворюються на електроенергію та місцеве опалення.
Думки наостанок
Три дні мого перебування у Відні пролетіли як один. Вони були насичені можливістю отримати знання, спілкуватися з колегами, завести нові знайомства. Повертаючись додому не літаком, як зазвичай до 24 лютого 2022 р., а потягами, мала багато часу усвідомити, що ми, українці, не маємо іншого шляху, як доєднатися до європейської спільноти. Це шлях до розвитку, кращого життя. А попереду на мене чекав завершальний етап підготовки XVII української пакувальної конференції «Пакувальна індустрія – 2024», спікерами якої будуть як мої колеги з WPO, так і представники українських компаній із Харкова, Ірпеня, Бучі, Фастова, які під обстрілами, з відключеннями світла переймаються захистом довкілля, випуском упаковки, придатної до переробки або повторного використання.
Але про це вже в іншій статті.