PRINT to WIN
Валерій Кривошей, к.х.н.
05.12.2024
17–18 жовтня 2024 р. у Львові відбулася ІІ Міжнародна конференція поліграфістів, пакувальників, конвертерів та їхніх покупців «Друкуй задля перемоги (Print to win)». Головними організаторами конференції виступили Польська палата поліграфії, Українська академія друкарства та Польське братство лицарів Гутенберга. Конференція проходила в конференц-холі та аудиторіях Української академії друкарства, яку невідомо за чиїм поданням, з якого приводу та з якою до цього часу нікому не зрозумілою метою передали до Національного університету «Львівська політехніка», змінивши її назву на Інститут поліграфії та медійних технологій.
Українська академія друкарства, створена в 1930 р. в Харкові, тодішній столиці України, майже 80 років готує фахівців видавничої справи, поліграфії та пакування. Сьогодні відома у всьому світі Академія разом із партнерами з різних європейських країн зібрала під своїм крилом на конференцію 140 фахівців поліграфії та пакування з України й Польщі, Чехії та Італії, Німеччини й Австрії.
Розуміючи, в які часи відбувається конференція, її учасники одностайно хвилиною мовчання віддали шану всім, хто загинув, захищаючи Україну в цій жорсткій бійні, яку вчиняє росія.
Конференцію від імені її організаторів відкрили Яцек Кусьмерчик, канцлер Польського братства лицарів Гутенберга, та Ярослав Угрин, директор Інституту поліграфії та медійних технологій Національного університету «Львівська політехніка». Отримавши вітання від Матеуша Натковського, віцеконсула з економічних питань Генерального консульства Республіки Польща у Львові, та Ігора Радзієвського, керівника апарату Комітету з питань телебачення та радіомовлення України, учасники конференції розпочали роботу відповідно до програми.
Першим із доповіддю «Погляд у майбутнє – виклик відновлення – нові ринки, нові можливості» виступив Бернд Зіппер із компанії Ziррer Consulting. Він змалював сучасну ситуацію в промисловому середовищі та споживчому товаристві з урахуванням постійних глобальних економічних, екологічних і соціальних змін, окресливши нові виклики та можливості для майбутнього розвитку поліграфії й пакування. Виступ пана Зіппера заклав гарну основу для розгляду конкретних проблем у поліграфічній і пакувальній галузях. Серед них були такі: клеї для ламінування (Крістіан Брускагін, Sun Chemical); досконалість друку (Гжегож Солярчик, Taghleef-Follak); досконалість флексографічного друку (Анджей Ровіцький, Wistar); сучасний графічний дизайн (Андріан Лазаренко, ІТ-компанія «ТехМеджік»); напрями руху сучасної поліграфії (Єжи Чубак, Global Operations Amcor). Від імені Клубу Пакувальників та Інформаційно-аналітичного центру «Упаковка» з доповіддю «Інформаційні технології для пакувальної індустрії у теперішній час» виступив Валерій Кривошей, зосередивши свою увагу на забезпеченні інформацією підприємств пакувальної та поліграфічної галузей в останні три роки, під час війни. На завершення виступу він подарував бібліотеці Української академії друкарства повне зібрання всіх видань Клубу на пакувальну тематику. Не залишився без подарунка давній друг Клубу Пакувальників пан Яцек Кусьмерчик, який отримав друге, доповнене видання книги «Упаковка в українських реаліях», яка вийшла наприкінці минулого року й розповідає про той шлях, який пройшла упаковка в Україні протягом більш ніж 50 років свого розвитку, в тому числі в останні роки, після нападу росії.
У конференції взяли участь представники ЗСУ капітан Анна Кругляк та старший солдат Віталій Хоменко, які представляли військову друкарню. Їх виступ про будні військових поліграфістів учасники конференції вислухали, затамувавши подих, із великим інтересом і розумінням потреби в співпраці та допомозі.
Не менш цікавими були виступи меценатів та співорганізаторів конференції – Володимира Довганича (Uvterra), Сергія Ковальчука (Видавничий дім «Укрпол»), Геннадія Жданова (Flexores) – про становлення й розвиток своїх компаній. Особливо вражаючим був виступ Геннадія Жданова «Від мрії до лідерства у поліграфії», який став прикладом для молодих поліграфістів.
Із презентацією звіту «Printing industry & printed packaging market in Poland and in Ukraine» виступили співавтори звіту магістр Олександр Кусьмерчик (компанія Follak) та Ігор Миклушка, доцент УАД. Усі учасники конференції мали можливість отримати звіт у дарунок.
Важливою частиною програми були воркшопи, які проводилися в різних аудиторіях академії для учасників конференції, викладачів і студентів УАД. Своїми розробками в галузі поліграфії й пакування поділилися представники компаній Flexores, Taghleef-Follak, Soma, Uvterra, Repro Studio Dialog/Du Pont, Metpack.
Перший день конференції завершувала панельна дискусія «Професійна освіта в Європейському Союзі та в Україні та її важливість з огляду на ситуацію війни та її наслідки», модератором якої виступив Яцек Кусьмерчик, канцлер Польського братства лицарів Гутенберга. Учасники дискусії – Світлана Гавенко, професор Української академії друкарства, Яцек Бухольц, директор проєкту «Галузевий центр підготовки кадрів для поліграфічної промисловості в Польщі», Микола Вірьовкін, голова українського Братства лицарів Гутенберга, та Кароль Кубіца, директор Київського бюро Польського агентства з інвестицій і торгівлі – обговорили можливості й напрями діяльності представників поліграфічної та пакувальної галузей із відновлення здоров’я, навчання, отримання професії й повернення до виробничих колективів тих українців, які під час війни отримали поранення та потребують допомоги для протезування, лікування й отримання професії. У процесі дискусії було обговорено практичні кроки, які можуть зробити поліграфічна та пакувальна спільноти для такої допомоги.
Важливою частиною конференції був прийом нових членів до Українського братства лицарів Гутенберга. Серед них є керівники не тільки поліграфічних, але й пакувальних компаній. Новими членами Братства стали Віталій Ящук («Каскад Імпресйон»), Сергій Ковальчук (Видавничий дім «Укрпол»), Віктор Шевченко («Монопак»), Денис Любенко («Авентин») та Роман Шуптар (Видавничий дім «Укрпол»). Дипломами мецената Братства лицарів Гутенберга були нагороджені українські компанії Uvterra, Видавничий дім «Укрпол» і Flexores.
Організатори конференції запропонували учасникам взяти участь у візиті у Видавничий дім «Укрпол» у м. Стрию та на пивоварню «Старгород». У Gastro Boutique Hotel «Цитадель» для учасників конференції відбулася гала-вечеря в музичному супроводі Мирона Блощичака, заслуженого артиста України, саксофоніста, відомого як маестро повітря, легенда українського фольклору, людина-оркестр, музикант-віртуоз, автор і виконавець різножанрової музики. Під час вечері було проведено збір коштів на придбання чотирьох картин, наданих для цієї мети художниками – учасниками Міжнародного пленеру сучасного мистецтва «Мистецтво перемоги, перемога мистецтва». Картини будуть передані до львівського шпиталю «Нескорені», а виручені кошти допоможуть профінансувати протезування та реабілітацію українських інвалідів війни, які будуть лікуватися в цьому шпиталі.