«Пакувальна індустрія» в Бучі
05.12.2024
Перша конференція «Пакувальна індустрія» відбулася у 2007 р. в Алушті. Відтоді Інформаційно-аналітичний центр «Упаковка» та Громадська організація «Клуб Пакувальників» провели 16 конференцій, у яких більш ніж 1000 їх учасників із 283 компаній заслухали та обговорили 278 доповідей на актуальні теми розвитку пакувальної індустрії. Конференції крім Алушти проходили в Одесі та Львові, у Княжичах і Пущі-Водиці під Києвом та в самому Києві. Повномасштабна війна, розв’язана росією в Україні, перервала щорічні зібрання українських пакувальників, на яких вони мали можливість обговорювати сучасні проблеми пакування по всьому ланцюжку поставок, налагоджувати міцні й тривалі ділові відносини, ділитися передовим досвідом і знаннями про останні дослідження, що впливають на тенденції розвитку пакувальної галузі. Але цього року «Пакувальна індустрія» повернулася до українських пакувальників.
Чому обрали Бучу?
На одному із засідань редакції журналу «Упаковка», де обговорювали стан підготовки чергового номера журналу, Валерій Кривошей розповів про відвідини влітку цього року МПП «Рада» на запрошення її керівників. Мова йшла про матеріал до журналу. Разом із тим Наталія та Петро Семки розповіли про роботу підприємства в перші місяці війни, коли росіяни зайшли в Бучу, показали пошкоджені ними будівлі, з болем повідомили про загиблих робітників. Розмова проходила в одному з офісних приміщень новозбудованого корпусу, в якому передбачено всі умови не тільки для плідної роботи працівників, але й для їх відпочинку. На третьому поверсі його увагу привернув зал, у якому в компанії проводили різні заходи, серед яких і навчання сучасним методам збирання та сортування використаної упаковки.
Саме в цей час Клуб Пакувальників визначався з місцем проведення конференції «Пакувальна індустрія», яку планував провести наприкінці року. Можливості МПП «Рада» та відверта зацікавленість його керівництва були настільки переконливими, що рішення прийняти запрошення Наталії та Петра Семків провести конференцію в них на підприємстві, в Бучі, було ухвалене. Це була XVIІ за рахунком «Пакувальна індустрія», яку призначили на 7 листопада 2024 р.
План підготовки конференції передбачав цілу купу роботи: тематика, регламент, програма, доповідачі, партнери, учасники – усе не перелічити. Як головну тему вирішили розглянути та обговорити актуальну проблему сьогодення – «Sustainability: від проєктування упаковки до її рециклінгу», яка охоплює весь ланцюжок створення доданої вартості упаковки, на кожному етапі якого є моделі й технології створення переробної упаковки. На конференцію під час кількох панельних дискусій вирішили винести такі питання:
- стан і потреби українських пакувальних компаній під час війни, виявлені Клубом Пакувальників у межах проєкту з UNIDO та в співпраці з програмою EU4Business;
- міжвідомча угода ЄС – Регламент про упаковку та відходи упаковки (PPWR), що окреслює вимоги, яким повинна відповідати упаковка для обігу в ЄС, та ситуація із законодавчими актами в Україні у сфері пакування;
- стан і потреби пакувальних компаній у сировині, пакувальних та поліграфічних матеріалах, перероблених (вторинних) матеріалах для виробництва сучасної, безпечної й придатної до переробки упаковки;
- інноваційні пакувальні матеріали, технології та обладнання, нові проєкти, які розроблені та впроваджуються на українському пакувальному ринку.
Цікавим, хоча й несподіваним рішенням було підтримати ініціативу журналу «Упаковка» та асоціації дизайнерів-графіків «4-й Блок» із Харкова провести безпосередньо в залі конференції плакатну виставку «Війна. Україна. Буча» за мотивами проєкту «Плакат на війні», серія публікацій якого розміщена у всіх номерах журналу «Упаковка» у 2023–2024 рр.
На конференції
Програма конференції передбачала виступи відомих фахівців пакувальної індустрії, які дали згоду розглянути й донести позиції своїх компаній із багатьох проблемних питань розвитку пакувальної індустрії в Україні, Європі та світі. Серед її численних учасників – керівники та фахівці компаній із виготовлення пакувальної сировини й матеріалів, тари та упаковки, фасувального й пакувального обладнання, переробки відходів упаковки, маркетингових компаній, асоціацій, вишів та міжнародних організацій.
Конференцію відкрив Валерій Кривошей, почесний президент Клубу Пакувальників, головний редактор журналу «Упаковка», ініціатор проведення конференцій «Пакувальна індустрія», який від імені організаторів привітав її учасників.
Хвилиною мовчання віддали шану українцям, які загинули, захищаючи Україну в жорстокій бійні.
Враховуючи, що конференція вперше проводиться на теренах пакувального підприємства, у даному разі МПП «Рада», яке одним із перших з іншими зустріло ворога в Бучі – місті, сьогодні відомому у всьому світі, із вітальним словом виступив Анатолій Федорук, мер міста Бучі. Учасників конференції привітали Лучіана Пеллегріно (Бразилія), президент Всесвітньої організації пакувальників WPO, та К’єлл Сундін (Австрія), експерт UNIDO, організації, з якою Клуб Пакувальників активно співпрацював минулого року.
Для всіх присутніх в залі стало несподіванкою, коли Валерій Кривошей запросив до слова Вероніку Халайджі, президента Клубу Пакувальників, та Олега Векленка, академіка Національної академії мистецтв України, професора Харківської державної академії дизайну і мистецтв. Як виявилося, то була цікава й водночас неочікувана новина, особливо для мера Бучі Анатолія Федорука. Річ у тому, що організатори плакатної виставки «Війна. Україна. Буча» прийняли рішення передати її Бучанській територіальній громаді, щоб мешканці й гості цього мужнього міста, яке активно відновлюється, могли ознайомитися з роботами дизайнерів з України та інших країн і ніколи не забувати про час російської агресії.
Робоча програма конференції розпочалася з розгляду стану та потреб українських пакувальних компаній під час війни та можливостей допомоги міжнародних організацій із відновлення пакувальної індустрії України. Про це говорили у своїх доповідях Вероніка Халайджі, к.т.н., президент Клубу Пакувальників («Пакувальна індустрія України у воєнний час (стан та перспективи розвитку)»), Олена Ковальова, д.е.н., старший національний експерт із взаємодії UNIDO в Україні («Україна та ЮНІДО – співпраця заради відновлення») та Тетяна Мацьків, радниця з грантів програми міжнародної співпраці «EU4Business» («Про програму міжнародної співпраці «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП»).
Наступною дискусійною панеллю конференції стала її основна тема: сталий розвиток від проєктування упаковки до її рециклінгу, до якої входили й питання нового законодавчого регламенту ЄС (PPWR). Ці питання розкрили у своїх доповідях Тім Сайкс, бренд-директор Packaging Europe з Великої Британії («Міжнародні тренди інноваційної сталої упаковки»), Олександр Александров, директор Представництва Dow Europe в Україні («Зміни в європейському законодавстві, що стосуються паковання та його відходів»), Івета Крауя з Латвійської асоціації упаковки («Впровадження Регламенту ЄС PPWR у Латвії (стан, проблеми та шляхи їх вирішення)»), Володимир Слабий, голова виконавчого комітету Української Пакувально-Екологічної Коаліції («Екологічні проєкти в рамках системи РВВ у територіальних громадах Київської області та їх розповсюдження в Україні») та Петро Семко, генеральний директор Українського об’єднання «Укрвторма» («Вторинна пакувальна сировина в Україні (стан, проблеми та шляхи їх вирішення)»). Усі доповіді викликали велику увагу й численні запитання. Учасники почули змістовні відповіді, прояснивши для себе майбутні кроки, які потрібно зробити кожній пакувальній компанії на шляху до сталого розвитку в пакувальній індустрії.
Третя панельна дискусія про інноваційні пакувальні матеріали, технології та обладнання, нові проєкти, які розроблені та впроваджуються на українському пакувальному ринку, розпочалася з виступу Павла Замотаєва, д.х.н., директора «Хімічної Групи Консалтинг» («Перспективи розвитку полімерної упаковки на українському ринку»), яка викликала особливий інтерес своєю численною інформацією про місце полімерної упаковки на пакувальному ринку та проблему «пластику» в професійному й споживчому середовищі. Окремо було показано, що пошук і використання будь-якого пакувального матеріалу та упаковки потрібно починати з визначення властивостей і характеристик продукції та її вимог до упаковки. Ця тема настільки активізувала учасників, що, напевно, потребує окремого, детальнішого розгляду на наступних інформаційних заходах Клубу Пакувальників. Про інноваційні розробки й нові проєкти своїх компаній говорили Тетяна Власова, керівник із маркетингу ТОВ «Компанія «Юнівест Маркетинг» («Сталий розвиток Univest: інновації та практики паперового паковання»), В’ячеслав Лебединець, д.фарм.н., заступник директора з якості компанії «Аріс» («Стратегія екологізації полімерного гнучкого паковання»), Вікторія Морфлюк-Щур, к.т.н., менеджер компанії Konica Minolta Ukraine («Сучасні тенденції цифрового виготовлення та оздоблення етикеток»), Юлія Нєкогда, директор компанії «Технопласт» («Інноваційні продукти «Техноком» для пакувальних матеріалів»).
Незвичною для присутніх була доповідь Олега Векленка, професора кафедри графічного дизайну Харківської державної академії дизайну і мистецтв («Відходи упаковки очима дизайнера»), який, з одного боку, наведеними плакатами змалював непривабливу картину довкілля, захаращеного пакувальними та іншими відходами, а з іншого – показав, що дизайнери, на жаль, у своїх роботах лише констатують проблему, не пропонуючи ніяких дієвих заходів. Саме такий висновок, як сказав наприкінці виступу Олег Векленко, буде покладений в основу подальшої його роботи зі студентами в академії. Вже після конференції редакція отримала від Олега Векленка листа, в якому він написав: «Хоч профіль моєї спеціальності не зовсім дотичний до упаковки, та особисто для мене виступи на конференції були цікавими та повчальними. За що я щиро вдячний організаторам. Я отримав багато корисної інформації, але найбільше враження справив один з її учасників, Євген Титаренко, який відразу відгукнувся на моє прохання про допомогу в збереженні колекції світових плакатів музею «4-й Блок». Він прийшов до Академії й сказав: «Ми ж харків’яни, і як би тяжко нам не було в цей недобрий час, маємо допомагати один одному!». Так упаковка допомагає зберігати не тільки матеріальні, але й духовні цінності».
На завершення ділової частини конференції виступив Валерій Кривошей, к.х.н., головний редактор журналу «Упаковка», із доповіддю «Інформаційне забезпечення пакувальної індустрії України», запропонувавши присутнім бути активнішими в інформаційних заходах Клубу Пакувальників (участь у конференціях і конкурсах, підтримка молодих пакувальників, передплата журналу та придбання літератури на пакувальну тематику, участь у міжнародних виставках тощо). Учасники змогли на практиці ознайомитися з діяльністю МПП «Рада» з організації роздільного збирання використаної упаковки в Бучанському регіоні, її сортування та підготовки до переробки, отримавши змістовні відповіді на численні свої питання.
На завершення Вероніка Халайджі подякувала генеральним партнерам конференції Представництву Dow Europe GmbH, МПП «Рада», «Компанія «Юнівест Маркетинг» та її партнерам: програмі міжнародної співпраці «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», компаніям «Аріс», «Базис», Coca-Cola HBC Ukraine, «МОНОПАК», «Пебегс», «ПейперБег», «Техноком», УКРПЕК, «Флексорес», вручивши підготовлені Подяки. Інформаційну підтримку XVIІ конференції «Пакувальна індустрія (Sustainability: від проєктування упаковки до її рециклінгу)» забезпечували WPO, UNIDO, журнали «Упаковка», Packaging Europe та Food Industry Solutions.