Название страницы

ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ 2013 р.


     Закінчується 2013 рік. Клуб пакувальників підводить підсумки своєї роботи та інформує членів своєї громадської організації.

     Робота протягом всього року проводилась у рамках визначених заздалегідь та включених до плану конкретних проектів.

Проект «Національні конкурси на кращу упаковку та етикетку»
     У березні 2013 р. були підведені підсумки національних конкурсів «Українська зірка упаковки», «Українська етикетка» та «Упаковка майбутнього».
     На конкурсах було представлено 87 зразків упаковок та етикеток від 24 підприємств із 15 населених пунктів України та 85 зразків упаковки від студентів 10 ВНЗ із 5 населених пунктів України.
Журі конкурсу, до складу якого ввійшли відомі в Україні та за її межами вчені і представники промисловості, художники та дизайнери, визначило найкращі зразки. Було визначено 21 переможця конкурсів.
     Урочисте нагородження переможців проходило під час 14 міжнародної виставки «Пак Експо 2013». З упаковками-переможцями конкурсів можна було ознайомитись на спеціальному стенді.
     Ці конкурси проводяться вже 15 років. За цей час у конкурсах взяли участь 2858 зразків упаковок та етикеток, а також 769 кращих робіт студентів із 15 ВНЗ. 271 зразок упаковок та 25 зразків етикеток ставали переможцями. Є і свої лідери серед переможців. Так, ПАО «Укрпластик» перемагало в конкурсах 43 рази, «Ветропак–Гостомельський склозавод», «Фоліо Плюс» та «Профі прес» — по 8 разів. Студенти Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури ставали переможцями за ці роки 23 рази.

Проект «Інформаційні Заходи на виставці «Пак Експо 2013»
     Заходи ділової програми виставки відкрив міжнародний конгрес пакувальної індустрії «Світові лідери для розвитку упаковки в Україні». На конгресі мова йшла не лише про реалізовані в Україні проекти, а й про подальші плани з впровадження інноваційних проектів. Олександр Олександров (компанія DOW) навів приклади інноваційних рішень у галузі стретч- та термоусадкових плівок, Райнхард Ельтинг (компанія Windmöller & Hölscher) розповів про нові концепції підвищеної складності в секторі гнучкої упаковки, а Анна Таранцова (компанія Tetra Pak) розповіла про екологічну стратегію компанії та її соціальні проекти.
     Гаряча дискусія розгорілася на круглому столі «Упаковка як основа успішного бізнесу у виробництві та продажу продукції». У своїх виступах Сергій Моїсеєнко (супермаркет «Караван») та Сергій Чорний (Центр експертних рішень) говорили про вимоги торговельних мереж до упаковки продукції, важливість законодавчих вимог до безпеки пакувальних матеріалів. Виступ Оксани Захаревич-Сізікової (Український інститут промислової власності) стосувався проблеми патентів, задекларованих як патентоспроможні, технічні рішення, які насправді були відомі ще багато років тому. Цікавим було повідомлення Сергія Петренка (компанія «Техноком») про можливість введення оксі-біорозкладаних добавок до складу полімерів, що використовуються для виготовлення полімерних пакетів.
     Про останні тенденції розвитку офсетного та флексографського друку для пакувальників у своїх виступах розповіли представники компанії MacHOUSE Михайло Онищенко, директор із продажу, та Сергій Мирошников, головний технолог, на конференції «Поліграфія для пакувальної індустрії».
Програма науково-практичної конференції молодих вчених «Новітні технології пакування» містила 19 доповідей магістрантів, аспірантів, студентів із 5 ВНЗ України. У залі були присутні багато представників компаній, які із цікавістю познайомилися з результатами досліджень молодого покоління українських пакувальників. Це була вже 10 за загальним рахунком конференція, яка стала проводитися з 2005 р. За цей час на конференціях молодими вченими було представлено 134 доповіді, а участь у них взяли 736 осіб.
     Завершилась ділова програма виставки майстер-класом «Дизайн упаковки в парадигмі соціальних відношень», який провели кандидат мистецтвознавства Тетяна Божко, Оксана Чуєва та кандидат соціологічних наук Наталя Удріс. Усі вони працюють на кафедрі графічного дизайну і реклами Київського національного університету культури і мистецтв. У своїх виступах вони розкрили феномен упаковки в соціальному вимірі, проектні концепції у дизайні упаковки, торкнулись образологіки упаковки, представили упаковку як специфічний реквізит соціальної комунікації. Майстер-клас викликав велику цікавість як у молодих, так і в досвідчених дизайнерів.
     Під час виставки пройшла чергова конференція Клубу пакувальників у формі відкритого засідання під назвою «Інформаційне забезпечення підприємств пакувальної індустрії». Розглянувши звіти про роботу Клубу, його фінансову діяльність та плани на 2013 р., учасники конференції позитивно оцінили діяльність Клубу пакувальників та прийняли рішення затвердити рішення Керівної ради про встановлення з 1 січня 2013 р. нового розміру вступного та щорічного членського внеску — 1000 грн. та 1200 грн. відповідно.

Проект «Конференція «Пакувальна індустрія (інноваційні технології)»
     Із 21 по 24 травня 2013 р. в затишному алуштинському пансіонаті «Магнолія» пройшла VII науково-практична конференція «Пакувальна індустрія (інформаційні технології)». Організаторами цієї конференції виступили Міністерство освіти і науки України, Громадська організація «Клуб пакувальників», Інформаційно-аналітичний центр «Упаковка» та Національний університет харчових технологій. Участь у заході взяли фахівці пакувальної індустрії з України, Росії та Австрії.
     Важливою особливістю конференції нинішнього року крім того, що її темою стали інноваційні технології у пакуванні, були напрями пленарного та секційних засідань: «Пакувальний бізнес у суспільстві, що змінюється» (пленарне), «Шляхи економії матеріальних, енергетичних і фінансових ресурсів у пакувальній індустрії» та «Інформаційно-комунікаційні технології в упаковці — основа успішної реалізації продукції» (секційні).
     Починалась конференція доповіддю к.т.н. Геннадія Рябцева «Суспільство, економіка, конкуренція та упаковка (хто винен і що робити?)». Вона була включена до програми, незважаючи на те, що сам доповідач був відсутній, бо готувався до захисту докторської дисертації. Дякуючи модератору пленарного засідання д.х.н. Павлові Замотаєву, основні положення цієї цікавої доповіді були донесені до відома учасників. Повністю з нею можна ознайомитися в матеріалах конференції, які, як і раніше, були підготовлені заздалегідь у вигляді додатка до журналу «Упаковка» та надруковані в друкарні Національного університету харчових технологій.
     Усі доповіді на пленарному засіданні, які зробили к.х.н. Валерій Кривошей, доктори наук Валентин Шерстюк, Олександр Гавва та голова «УкрПЕК» Володимир Слабий, торкались загальних питань розвитку пакувальної індустрії як в Україні, так і у світі. Це перш за все деяка переорієнтація у тенденціях розвитку пакування, яке тепер здебільшого спрямоване на задоволення потреб споживача з використанням інформаційної складової упаковки для спілкування виробника продукції зі споживачем. Поведінка самого споживача в нинішніх умовах теж змінилася під впливом економічних, соціальних, екологічних та демографічних змін у суспільстві.
      На секційних засіданнях конференції увагу учасників привернули доповіді як про загальні проблеми економії матеріальних, енергетичних та фінансових ресурсів, наприклад про коекструзійну ламінацію (Валерій Шредер) або використання інноваційних методів дослідження полімерних пакувальних матеріалів (к.т.н. Сергій Петренко), так і про більш локальні, але не менш важливі напрями. Йдеться про термоформовану упаковку (д.х.н. Павло Замотаєв), інноваційні матеріали та технології «Дюпон» у пакуванні (Олександр Козлов), способи захисту від статичної електрики (д.т.н. Євген Баблюк) або про альтернативне обладнання для виготовлення упаковки з картону для малих підприємств (д.т.н. Іван Регей).
     Не один рік організатори запрошували виступити на конференції відомого в Україні та за кордоном дизайнера-графіка, народного художника України Віталія Шостю. Та ось цього року учасники конференції мали можливість почути про дизайн як інноваційну складову ідеології пакувальної індустрії через досвід творчої майстерні графічного дизайну митця. Усі були в захваті від наведених робіт молодих та відомих дизайнерів.
     Не менш цікавими були виступи Анни Таранцової (компанія Tetra Pak) та Олени Терещенко (компанія «Хойфт Євразія»), які хоч і були присвячені різним аспектам пакування (перший — про екологічні проблеми, другий — про застереження від ризиків у виробництві напоїв), але обидва торкались інноваційних підходів до вирішення завдань успішної реалізації продукції в упаковці.
     Завершувалися секційні засідання виступами Раймонда Маде та Крістіана Штігліца з Європейського інституту економіки навколишнього середовища з Відня. Відомі європейські фахівці проаналізували системи фінансування утилізації відходів упаковки (на основі платежів бізнесу або податків державі) та розкрили основні соціально-економічні переваги системи розширеної відповідальності виробника за відходи упаковки за досвідом Австрії.
Наприкінці конференції її учасники взяли активну участь у засіданні круглого столу на тему «Упаковка — ключова складова успішних продажів продукції».
Конференцію підтримали ПАТ «Укрпластик», ТОВ «Дюпон Україна», міжнародний спеціалізований науково-аналітичний журнал «Напої. Технології та інновації».
Усі учасники конференції отримали: збірку доповідей VІІ науково-практичної конференції «Пакувальна індустрія (інноваційні технології)», перелік учасників з інформацією для контактів та журнал «Упаковка» № 2 за 2013 р.
Наступна VІІІ науково-практична конференція «Пакувальна індустрія» відбудеться 27–30 травня 2014 р.
Загалом на семи конференціях «Пакувальна індустрія» в Алушті за 2007–2013 рр. було представлено 150 доповідей для 486 учасників.
Матеріали всіх 7 конференцій, які ввібрали повні доповіді всіх доповідачів можна замовити та придбати у друкованому або електронному вигляді за адресою: ІАЦ «Упаковка», 02660, м. Київ, МСП–660, вул. М. Раскової, 11, корп. Ж, к. 202–204; тел./факс: (044) 517–23–23, 517–23–83; е-mail: upakjour@ukr.net, upakjour@nbi.com.ua.

Проект «Участь у міжнародному конкурсі World Star»
     4–7 листопада 2013 р. у Барселоні проходило чергове засідання Ради директорів Всесвітньої організації пакувальників (WPO), у рамках якого працювало журі міжнародного конкурсу на кращу упаковку World Star.
     Клуб пакувальників, який із 1998 р. представляє Україну у цій відомій професійній організації, направив для участі у конкурсі World Star 2014 п’ять упаковок, які стали переможцями конкурсу «Українська зірка упаковки» у квітні 2013 р. Серед них три упаковки ПАО «Укрпластик», а також по одній упаковці ООО «Спецтехоснастка» та ООО «Студіопак Україна Лімітед».
     Журі конкурсу World Star 2014, котре розглядало більше 200 упаковок із близько двох десятків країн, одним із переможців визначило упаковку жувальної гумки Dirol виробництва ПАО «Укрпластик».
Усього ж з 1999 р. українські виробники упаковки отримали 44 нагороди міжнародного конкурсу на кращу упаковку World Star.

Проект «Конкурс наукових студентських робіт «Золотий каштан та міжнародна студентська конференція» 
    У 2013 р. проведено вже XIV конкурс студентських робіт, присвячений вирішенню актуальних завдань пакувальної індустрії, «Золотий каштан», який проводиться в кілька етапів, організований Клубом пакувальників України, ІАЦ «Упаковка» та Інститутом інноваційних технологій змісту і освіти МОН України.
На XIV конкурс за п’ятьма номінаціями було представлено 69 робіт із 22 ВНЗ України, Росії, Болгарії.
Для оцінювання робіт традиційно було сформовано професійне журі, до складу якого увійшли провідні науковці в галузі пакування, виробничники, дизайнери, логісти, економісти.
     Відповідно до «Положення про конкурс…» та Наказу МОН № 1457 від 21.10.2013 р. «Про підсумки VІІ Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з актуальних проблем пакувальної індустрії» за результатами конкурсу 12 листопада 2013 р. в Національному університеті харчових технологій була проведена Міжнародна студентська науково-практична конференція, на якій 19 студентів-переможців доповіли про результати своєї роботи та подискутували з учасниками конференції. Стало майже традицією проводити Міжнародну студентську науково-практичну конференцію в НУХТ.
     А всього за всі роки, починаючи з 2000 р., в конкурсах «Золотий каштан» взяли участь 850 студентів із 25 ВНЗ різних країн. За результатами конкурсів на конференціях виступив 291 студент, а аудиторія цих 14 конференцій склала близько 3 тис. студентів.

Видавнича діяльність
     Клуб пакувальників бере активну участь у підготовці матеріалів для видання часопису «Упаковка». У 2013 р. вийшло 6 номерів журналу, в яких надруковано 119 наукових та інформаційних статей, авторами яких було 89 фахівців. Усього за всі роки, починаючи з 1996 р. (року заснування журналу «Упаковка»), вийшло 97 номерів, в яких надруковано 2128 статей.
     До речі, членам Клубу пакувальників журнал «Упаковка» надсилається безкоштовно.
Крім того, за цей час видано 68 видань спеціалізованої літератури (книги, підручники, довідники, каталоги, матеріали конференцій) загальним накладом більше 60 тис. примірників.
Нижче наведено інформацію про видання, які можна замовити за електронною адресою: upakjour@ukr.net, upakjour@nbi.com.ua, а також за тел./факсом: (044) 517–23–23, 517–23–83.


Пакувальне обладнання (підручник)
О.М. Гавва, А.П. Беспалько, А.І. Волчко, О.О. Кохан
Наведено класифікацію та аналіз пакувального обладнання в цілому, а також обладнання для пакування продукції у споживчу і транспортну тару, групового пакування та формування збільшених вантажних одиниць.

 

Обладнання для пакування продукції у споживчу тару
О.М. Гавва, А.П. Беспалько, А.І. Волчко
Представлена класифікація обладнання для пакування продукції у споживчу тару, його функціональних модулів (дозування, фасування, виготовлення тари, закупорювання, етикетування), будова і принцип роботи типових конструкцій робочих органів, які виконують основні та допоміжні операції.

 

Обладнання для оброблення транспортних пакетів
О.М. Гавва, А.П. Беспалько, А.І. Волчко
Терміни, визначення, класифікації, будова та принцип роботи типових конструкцій пристроїв і механізмів пакетоформувальних і пакеторозформувальних машин, машин для скріплення транспортних пакетів, а також робототехнічних комплексів, застосовуваних у процесах пакування.

 

Обладнання для групового пакування
О.М. Гавва, А.П. Беспалько, А.І. Волчко
Наведено терміни, визначення, класифікації, будова та принцип роботи типових конструкцій пристроїв і машин для групової упаковки.

 

 

Тара з полімерних матеріалів
М.Г. Соломенко, В.Л. Шредер, В.М. Кривошей
Розглянуто питання, пов'язані з розробкою, виготовленням і споживанням тари на основі полімерних матеріалів.

 

Упаковка з картону
В.Л. Шредер, С.П. Пилипенко
Матеріали, конструювання та виробництво, використання упаковки з картону, маркетинг і планування упаковки, дизайн.

 

 

Етикетка: як її виготовити?
С. Войтенко, Л. Рудник, O. Сафонов, Я. Циманек, С. Якуцевич
Історія етикетки, її призначення та різновиди, дизайн і колір, технології виготовлення, обробки, захисту та нанесення на виріб.

 

Термінологічний довідник пакувальника
Й.І. Сторижко, О.М. Гавва, А.П. Беспалько, А.І. Волчко
Близько 1000 найбільш поширених термінів у сфері упаковки російською, українською та англійською мовами з трактуванням їх російською мовою.

 

 

Упаковка в нашому житті
В.М. Кривошей
Вчора, сьогодні та завтра упаковки. Цікаві факти, аналітичні матеріали практично всіх секторів пакувальної індустрії.

 

 

Пакувальна індустрія. Стан та перспективи
Усе про матеріали, упаковку, технології, обладнання та відходи упаковки.

Упаковка з полімерних матеріалів
Сировина, упаковка, технології та обладнання.

 

Упаковка з паперу, картону та деревини
Папір, картон, етикетка, упаковка, технології, обладнання.

 

 

Зварювання полімерних плівок
Розглянуто методи зварювання полімерних плівок.

Основи пакувальної справи. Скляна тара
Я.М. Угрин, Ю.Й. Хведчин, І.І. Регей
Описано основні технологічні способи формування скловиробів, виготовлення вузько- та широкогорлової скляної тари, надана інформація про контроль якості склотари.

 

 

Основи пакувальної справи. Полімерна тара
Я.М. Угрин, Ю.Й. Хведчин, І.І. Регей
Розглянуто полімерні матеріали, технології та обладнання для виготовлення полімерних плівок, тари з листових матеріалів, литтєвої та пресованої тари, роздуття об'ємних полімерних виробів.

 

Основи пакувальної справи. Металева тара
Я.М. Угрин, Ю.Й. Хведчин, І.І. Регей
Подано класифікацію та характеристику видів металевої тари, її конструктивних особливостей. Описано технологічний процес виробництва консервної тари, способи її захисту від корозії.

 

Споживче картонне паковання (матеріали, проектування, обладнання для виготовлення)
І.І. Регей
Наведено характеристики пакувальних матеріалів, які використовують для виготовлення картонної тари, методи проектування споживчої упаковки, описано процеси та способи виготовлення.

 

Добірка статей, опублікованих у журналі «Упаковка» (2001–2013 рр.), за наступними тематиками:
1. Полімери в упаковці:
    • Частина 1 Полімерні пакувальні матеріали;
    • Частина II. Полімерна тара та упаковка;
    • Частина III. Технології та обладнання.
2. Скло в упаковці.
3. Папір. Картон. Гофрокартон.
4. Дизайн упаковки.
5. Пакувальне обладнання.
6. Поліграфія.
7. Відходи упаковки.
8. Практика.
9. Хронологія розвитку упаковки.

сайт создан компанией web дизайн