Журнал

для виробників та споживачів тари і упаковки

Асоціація

пакувальників
україни

b2b

пошуковий портал
тари і упаковки

РЕЙТИНГ: ВПЛИВ УПАКОВКИ ДЛЯ БЕЗАЛКОГОЛЬНИХ НАПОЇВ НА ДОВКІЛЛЯ

24.11.2020

Люди дедалі більше усвідомлюють шкоду, яку полімерні відходи завдають дикій природі, і багато хто б уникав придбання одноразових полімерних виробів, якби їм це допомогло. Але чи є набагато кращими альтернативи?

Давайте розглянемо один приклад – газовані напої. Можна припустити, що полімерні пляшки – найменш «зелений» варіант, але чи завжди це так?


Щоб з’ясувати це, Британські науковці із Саутгемптонського університету порівняли п’ять різних типів контейнерів для газованих напоїв. Вони перевірили їх вплив на навколишнє середовище за рядом критеріїв, включно з тим, як кожен з них впливає на зміну клімату та забруднення під час виробництва, використання та утилізації.


Ось вони – від найгірших до найкращих.


П’яте місце: скляні пляшки

Це може бути несподіванкою, але скляні пляшки насправді посіли останнє місце в цьому аналізі. Ви можете інстинктивно потягнутися за скляною пляшкою, щоб не купувати полімерну, але скло потребує більше ресурсів та енергії для виробництва. Виробництво скла передбачає видобуток кремнеземного піску та доломіту, при якому є викиди, що при вдиханні можуть спричинити силікоз легень.
Для плавлення цих матеріалів необхідні високі температури, і цей процес переважно забезпечується викопним паливом. Під час виробництва саме скло виділяє вуглекислий газ.
Аналіз показав, що у виробництві скляних пляшок використовується найбільше природних ресурсів через величезну кількість використовуваного матеріалу. Однолітрова скляна пляшка може важити до 800 г, тоді як аналогічна полімерна важить приблизно 40 г. Ця зайва вага означає, що транспортні засоби, які перевозять скляні пляшки, споживають більше викопного палива, щоб доставити однакову кількість рідини. Через це скляні пляшки мають на 95 % більший внесок у глобальне потепління, ніж алюмінієві банки.

Більша вага означає більше викидів. Макушин Олексій / Shutterstock

Четверте місце: перероблені скляні пляшки
Якщо звичайна скляна пляшка найгірша, то, напевно, виготовлена на 100% з переробленого скла, набагато краща? На жаль, ні.
Частина енергії економиться на переробці, а не на видобутку, переробці та транспортуванні сировини. Але на переробку скла все одно витрачається багато енергії через високі температури, необхідні для його плавлення. Більше енергії означає більше викидів парникових газів, і під час процесу скло може знову виділяти вуглекислий газ.
У Великій Британії рівень переробки скла становить 67,6 %. Його варто було б підвищити, щоб виробництво скляних пляшок було самодостатнім лише шляхом переробки.

Третє місце: полімерні пляшки

На третьому місці – полімерна пляшка. Полімери мають ідеальні властивості для зберігання напоїв. Вони міцні, стійкі до дії хімічних речовин (тому інгредієнти напою не погіршують полімер), а також легкі, тобто їх можна транспортувати більше за менших викидів. Завдяки цьому полімери значно менше впливають на глобальне потепління, ніж скло.
Але наслідки відходів полімерів у всьому світі добре задокументовані. Скло та алюміній не розпадаються на шкідливі частинки, як полімери.
Переробка полімерів вимагає менше енергії через нижчі температури для плавлення сировини. Але полімери, на відміну від скла або алюмінію, не можна нескінченно переробляти. Щоразу під час переробки ланцюги молекул, що утворюють полімери, вкорочуються. Зрештою весь полімер сягає точки, коли більше не може бути перероблений, і тому йде на звалище, спалювання або в навколишнє середовище.

Друге місце: алюмінієві банки

На другому місці – алюмінієві банки. Дослідники виявили, що вони менше сприяють глобальному потеплінню, ніж скло та полімери, оскільки споживають менше енергії та ресурсів. Банки легші за скло і не виготовляються з викопного палива, як полімери.
Через процеси, пов’язані з їх виготовленням, банки також викликають менше екологічних проблем, таких як кислотні дощі та безкисневі зони в океані. Це пов’язано з тим, що для створення скла та полімерів потрібно більше електроенергії, а отже, воно в середньому генерує більше забруднення діоксидом сірки, що є основною причиною кислотних дощів. Виготовлення скла та полімерів і видобуток матеріалів для їх виготовлення (особливо кальцинованої соди для виробництва скла) також спричиняють виділення більшої кількості фосфатів у навколишнє середовище, що може перевантажити річки й прибережні моря та витиснути кисень із води.
Але алюміній має свій вплив на навколишнє середовище. Його виготовлення передбачає переробку бокситової руди, а видобуток бокситів може забруднювати воду в країнах, з яких вона постачається, зокрема Австралії, Малайзії та Індії. Річки та відвали, забруднені важкими металами, загрожують здоров’ю людей та дикої природи поблизу шахт.

Боксит існує у верхньому шарі ґрунту деяких тропічних і субтропічних країн. Олексій Резвих / Shutterstock

Перше місце: перероблені алюмінієві банки

Перероблені алюмінієві банки виявилися екологічно найчистішим одноразовим контейнером, які розглядалися. Алюміній можна постійно переробляти без змін властивостей. Переробка алюмінієвої банки економить 95% енергії, яка використовується для виготовлення нової банки, і не потрібно видобувати або транспортувати новий матеріал.
Але алюміній не завжди переробляється. У Великій Британії рівень переробки алюмінієвої упаковки становить лише 52 %. Це потрібно кардинально покращити, щоб переробка стала основним запасом нових банок.
Навіть якщо деякі з цих контейнерів кращі за інші, всі вони впливають на довкілля. Найкращим варіантом було б повністю відмовитися від упаковки для одноразового використання та запровадити систему повторного використання контейнерів. Подумайте про машини для самообслуговування напоїв у місцевих магазинах, де ви можете наповнити пляшку, яку принесете з дому, або схеми повернення та повторного використання пляшки.
Скорочення відходів та повторне використання матеріалів, де це можливо, слід проводити перед тим, як щось переробляти. Повторним використанням пляшок ми зменшуємо кількість упаковки для одноразового використання, яку потрібно створити, зменшуючи відходи та низку глобальних екологічних проблем.

Джерело: https://theconversation.com