РИНОК МАСТЕРБАТЧІВ
25.11.2024
Висококонцентровані дорогі суміші добавок для виробництва шинної гуми колись дозволялося змішувати тільки особисто майстру – так, кажуть, «мастербатчі» отримали свою назву. Сьогодні у виробництві полімерів попереднє змішування гранул полегшує й покращує додавання добавок, які роблять полімери кольоровими, міцними та зручними для використання. Ceresana вже вчетверте проаналізувала світовий ринок мастербатчів: за прогнозами дослідників ринку, до 2033 року попит на ці інгредієнти зросте майже до 5,9 млн т.
Концентрати для промисловості полімерів
Порошки, пасти або рідкі добавки також можна використовувати для модифікації полімерів. Однак із гранулятами можна рівномірніше розподілити заповнювачі та підвищити надійність процесу. Готові до використання мастербатчі також дають змогу купувати сирі полімери у великих кількостях за низькою ціною, а потім швидко та спеціально модифікувати для певних застосувань. Кольорові мастербатчі містять пігменти або барвники. Адитивні мастербатчі змінюють інші властивості полімерів, наприклад, за допомогою стабілізаторів, антиоксидантів, антипіренів або наповнювачів. Комбіновані мастербатчі поєднують різні добавки. Концентрати барвників і добавок, призначені для конкретних застосувань, розплавляються разом із полімерним матеріалом-носієм, а потім гранулюються. Основні суміші зазвичай додають до полімерів у пропорціях від 2 до 6%. Вони мають бути сумісні з полімером, який потрібно модифікувати, і відповідати всім нормам для кінцевих продуктів, наприклад, для застосувань, які контактують із харчовими продуктами, медичними технологіями або біополімерами.
Білі мастербатчі – найпопулярніші
Іграшки, електроприлади, меблі або полімерні плівки: білі мастербатчі, особливо з діоксидом титану (TiO2), використовуються у великих кількостях для фарбування полімерів у білий колір і захисту від УФ-променів. Як показує дослідження ринку, приблизно 1,6 млн т гранул із білими пігментами в даний час продається на ринку полімерів у всьому світі щороку, що робить їх найбільш споживаним типом мастербатчів. Далі йдуть кольорові мастербатчі, які містять неорганічні та органічні пігменти або ефектні барвники. Сажа в основному використовується для фарбування труб, сільськогосподарських плівок, автомобільних деталей або інших полімерних виробів у чорний колір: промислова сажа дуже стійка до зміни кольору та вицвітання. Поки що сажу виробляли переважно шляхом неповного згоряння важких фракцій нафти, але вже є проєкти з переробки старих автомобільних шин. Деякі постачальники мастербатчів також виробляють інноваційні адитивні мастербатчі, які полегшують переробку полімерів або пропонують спеціальні функції, такі як біорозкладаність, спеціальна термостійкість або захист від підробок.
Гранульовані добавки для всього світу
Уже практично немає жодної сфери життя без полімерів та еластомерів, тому мастербатчі також потрібні всюди. Згідно із цим глобальним аналізом ринку мастербатчів, найважливішою сферою застосування мастербатчів є упаковка, на яку наразі припадає близько третини загального попиту. Мастербатчі потрібні для гнучкої полімерної упаковки, такої як плівки, пакети та мішки, а також для жорсткої упаковки, як-от стакани для йогурту, банки, пляшки та кришки. Наступними за величиною ринками збуту мастербатчів є будівельна продукція, транспортні засоби, електротехніка та електроніка, а також інші промислові товари. Географічно доходи, отримані від використання мастербатчів, відповідають світовому ринку полімерів: більш ніж третина генерується в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, на Північну Америку припадає трохи менше 23%, а на Західну Європу – 19%.
Джерело: Ceresana