Журнал

для виробників та споживачів тари і упаковки

Асоціація

пакувальників
україни

b2b

пошуковий портал
тари і упаковки

ЦИФРОВИЙ ПАСПОРТ ПРОДУКТУ

27.10.2023

Як інструмент для створення прозорості та забезпечення циркулярності, Європейська комісія пропонує впровадити цифрові паспорти продуктів (DPP), які обмінюються інформацією про продукт і простежуваність протягом усього життєвого циклу продукту.


Деталі проєкту регламенту ЄК щодо DPP будуть опубліковані в грудні цього року, остаточне затвердження очікується у 2024 році, а імплементація для перших груп продуктів запланована на 2026/7 рік. Після цього будь-який бренд, який хоче продавати товар в ЄС (включаючи ті, що продаються в Інтернеті), повинен буде виконувати умови регламенту. Однак багато елементів у проєкті нормативно-правового акту, що стосуються обсягу, технології та даних, наразі залишаються відкритими з різним рівнем зрілості.

 

Лі Меттерс (Lee Metters), директор з розвитку бізнесу групи Domino Printing Sciences, розповідає, що означає впровадження DPP для бізнесу та з чого почати, щоб залишатися на крок попереду.


Що таке цифрові паспорти продуктів?
Цифрові паспорти продуктів — це запропоновані інструменти для збору та обміну даними про продукт протягом усього життєвого циклу продукту, які використовуються для ілюстрації його атрибутів сталого розвитку, навколишнього середовища та переробки. DPP – це, по суті, набір даних для конкретного продукту, який структурує нормативні та дискреційні атрибути розкриття інформації.

 

Він може інформувати споживачів та інші зацікавлені сторони про походження продукту, склад матеріалів, варіанти ремонту та розбирання, а також про те, як різні компоненти можуть бути перероблені. Європейська комісія пропонує застосовувати DPP для підтримки економіки замкненого циклу, декарбонізації, сталого розвитку та створення прозорості, роблячи інформацію про продукцію доступною по всьому ланцюжку створення вартості. Після того, як DPP будуть запроваджені, вони допомагатимуть у подальшому законодавчому застосуванні, включаючи розширену відповідальність виробника.

 

Незважаючи на те, що впровадження DPP ще тільки зароджується, воно пропонує підприємствам очевидні переваги, такі як підвищення довіри споживачів, дотримання нормативних вимог, підвищення видимості та відстеження продуктів, а також ширша взаємодія з глобальними цілями сталого розвитку.

 

Паспорт цифрових продуктів екосистеми (Ecosystem Digital Product Passport – CIRPASS) готує ґрунт для поступового пілотування та розгортання DPP у Європі.

 

Що може включати DPP?
Оскільки постанова все ще перебуває у форматі проєкту, залишаються спекуляції щодо остаточних вимог до даних для DPP. Однак практично гарантовано, що будь-який цифровий паспорт буде включати в себе наступні елементи:

  • Основні дані про продукт, такі як назва, вага, номер партії, дата виготовлення та місце, а також деталі гарантії
  • Дані про матеріали, включаючи походження сировини та компонентів, постачальників, які беруть участь у процесі постачання, сертифікати походження інгредієнтів (наприклад, екологічно чистої пальмової олії), відсоток вмісту переробленої сировини
  • Дані про простежуваність: історія продукту, ланцюжок зберігання, інформація про поточних і минулих власників (особливо для довготривалих продуктів, які можна перепродати)
  • Дані про ремонт і переробку: інформація про загальну ремонтопридатність виробу, а також конкретні заходи з ремонту та інструкції щодо утилізації після закінчення терміну служби. Такі дані будуть актуальними для виробників, які мають справу з гарантійними зобов'язаннями, центрів загального ремонту та переробки
  • Дані про сталий розвиток, наприклад, вуглецевий слід продукту, використання води та пройдені наземні/морські/повітряні милі.

 

З точки зору споживача, доступ до цих даних дозволить людині порівняти продукти на полиці супермаркету на основі інгредієнтів, викидів вуглецю або іншої інформації, яка може мати особисту цінність або цінність для способу життя, і зробити усвідомлений вибір щодо продуктів, які вона схвалює.

 

Він може містити інформацію про повернення, контактні дані виробника або інструкції щодо підготовки продукту та його упаковки до переробки. Це особливо актуально, якщо врахувати, що 91% усіх полімерних відходів досі не переробляються і значна їх частина потрапляє на сміттєзвалища.

 

Аналогічним чином, переваги поширюються на підприємства, оскільки виробникам легше відстежувати несправності або проблеми до їх джерела та дозволяти видавати сповіщення про інші продукти, які можуть мати подібну проблему. А після закінчення терміну служби продукту DPP можна використовувати для створення картини того, скільки відходів спричиняє певний продукт, асортимент продукції або виробник, що дозволяє їм усувати причини відходів і позитивно сприяти сталому розвитку та досягненню цілей нульового рівня викидів.

 

Затвердження паспорта цифрового продукту

Виробники навряд чи зможуть дозволити собі чекати доопрацювання проєкту постанови, перш ніж почати робити кроки для прийняття DPP. DPP вимагатиме бази даних для зберігання всієї інформації про продукцію з окремим кодом для посилання на інформацію, що стосується окремих продуктів.

Індустрія вже працює над системою, яка сприятиме цьому, з акцентом на рішеннях з відкритим вихідним кодом, які забезпечують співпрацю, послідовність і найкращі практики, а також дозволяють легко узгоджувати існуючі та нові правила.