Журнал

для виробників та споживачів тари і упаковки

Асоціація

пакувальників
україни

b2b

пошуковий портал
тари і упаковки

ДУМКИ ПРО ЗУСТРІЧ В UIF НА ТЕМУ ПОЛІМЕРНИХ ПАКЕТІВ

27.04.2021

23 квітня 2021 р. на Facebook-сторінці Українського інституту майбутнього (UIF) відбулась онлайн-зустріч на тему «Заборона полімерних пакетів – вирішення проблеми?».

 

Гостями Олександра Лимаря, експерта з питань управління відходами UIF, стали директор департаменту з поводження з відходами та екологічної безпеки Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України Олена Колтик та відомий експерт у сфері полімерної упаковки, доктор хімічних наук Павло Замотаєв.


Протягом майже години учасники дискусії намагалися довести свою думку про ситуацію з полімерними пакетами в Україні, яка є тільки видимою частиною «айсберга відходів», оскільки їх кількість складає лише сотні відсотка від загальної кількості твердих побутових відходів, яких в Україні кожного року накопичується до 11-12 млн т, і всі вони, за винятком 3-5 %, не переробляються, а викидаються на полігони та несанкціоновані звалища. А це і є невидимою частиною того самого «айсберга відходів».

 

Державний представник на цій дискусії Колтик Олена захищала законопроєкт «Про обмеження обігу пластикових пакетів», посилаючись на досвід інших країн, але при цьому не враховуючи особливості нашої країни, насамперед відсутність законодавства про відходи взагалі та тверді побутові, не кажучи про відходи упаковки, зокрема. На жаль, мені так здалося, що вона майже зовсім не чула інформацію (особливо технічну), предметні доводи та практику інших країн, які намагався донести її опонент на зустрічі Павло Замотаєв. І це не дивно, бо, на жаль, у нашій країні фахівців та експертів, вчених та дослідників десь і слухають, але майже завжди не чують.

 

З іншого боку, Павло Замотаєв намагався з прикладами та цифрами, у тому числі у вигляді яскравих ілюстрацій, довести свою думку про бездумність заборони в Україні певних видів полімерних пакетів, яка не є першочерговою. Особливо яскраво була продемонстрована ситуація з біорозкладними матеріалами для пакетів та іншою упаковкою в Україні, які мають вищу вартість, недостатність споживчих властивостей, а іноді, як у випадку з оксибіорозкладними матеріалами, – і взагалі небезпечні для людини. І нарешті, повна відсутність інфраструктури для будь-якого компостування таких відходів підказує, що впровадження таких матеріалів не на часі, є лише витратою коштів та замилюванням очей суспільства, а не вирішення проблем.

 

Наприкінці – найголовніше, що пропонував Павло Замотаєв. Це, насамперед, через прийняття відповідних законів створити умови для впровадження в країні циклічних технологій, на основі яких розвивати інфраструктуру (роздільне збирання, сортування, переробка, компостування тощо) для поводження з твердими побутовими відходами взагалі та відходами упаковки і, як їх частиною, полімерними пакетами зокрема. Це дало би можливість завантажити потужності з переробки відходів, відмовитися від їх імпорту та забезпечити промисловість важливою вторинною сировиною.

 

Маю надію, що про це держава не тільки прослухає, але й, що головніше, почує, зрозуміє та буде щось робити у цій сфері, як в інших країнах.

 

На мою думку, розмова в UIF була корисною, про що можна дізнатись, зазирнувши за посиланням    https://www.facebook.com/events/964674027684027/

 

Для отримання більш розлогої інформації про цю проблему читайте статті фахівців у журналі «Упаковка» (www.upakjour.com.ua):

  • Кривошей В.Н. «Экология бумажного и полимерного пакета», 2011, №3, с. 41–44;
  • Замотаев П.В. «Контекст для упаковки (экология в кривом зеркале информации)», 2020, №2, с. 31–37;
  • Замотаев П.В. «Полимерофобия: информационные вирусы и реалии», 2020, №4-5, с. 62–68;
  • Кривошей В.М., Халайджі В.В. «Упаковка, полімери, сміття. Що робити?», 2019, №1, с. 42–44;
  • Замотаев П.В. «Полимеры с приставкой БИО-», 2018, №1, с. 25–29;
  • Замотаев П.В. «О бедном пакете замолвите слово», 2018, №2, с. 30–34;
  • Кривошей Н.В. «Відходи упаковки як вторинна сировина», 2017, №6, с. 42–44;
  • Коваль Ю.А. «Податок на упаковку»: законодавчі ініціативи та міжнародна практика», 2017, №6, с. 45–48.

Валерій Кривошей, к.х.н.,

головний редактор журналу «Упаковка»