ДОСЯГНЕННЯ ЦІЛЕЙ СТАЛОГО РОЗВИТКУ В УКРАЇНІ
10.01.2025
29 листопада 2024 року Кабінет Міністрів України своїм Розпорядженням № 1190-р «Деякі питання забезпечення досягнення Цілей сталого розвитку в Україні» затвердив завдання щодо досягнення Цілей сталого розвитку на період до 2030 року та індикатори їх досягнення та замінив попереднє Розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 686-р «Питання збору даних для моніторингу реалізації цілей сталого розвитку».
Із 2015 року в Україні розпочато низку реформ, спрямованих на здійснення соціально-економічних перетворень та зміцнення демократичного устрою. Цілі сталого розвитку інтегровані в державну політику на засадах «нікого не залишити осторонь», що означає здатність ідентифікувати потреби тієї частини населення (а разом ідентифікувати і географічні райони), які відстають у досягненні загальних стандартів, як-от доступні освіта, інформація, охорона здоров’я, послуги, інфраструктура тощо.
Встановлено, що індикатори, що містяться в додатку до Розпорядження 1190-р, є орієнтирами в діяльності державних органів, оскільки враховуватимуться під час розроблення проєктів прогнозних і програмних документів, проєктів нормативно-правових актів, а отже, мають визначальне значення для всієї правової системи в Україні.
Додатком до Розпорядження № 1190-р визначено координаторів, завдання та індикатори для досягнення 17 глобальних цілей сталого розвитку:
Система глобальних показників Цілей сталого розвитку складається із 232 показників. Глобальні показники використовуються для аналізу тенденцій досягнення визначених на глобальному рівні Цілей сталого розвитку до 2030 року та здійснення міжнародних зіставлень. Проте не всі показники є релевантними для України, оскільки за деякими існують прогалини в джерелах даних.
У межах заходів із виконання Розпорядження № 1190-р міністерства, інші центральні органи виконавчої влади за участю державних органів для моніторингу досягнення Цілей сталого розвитку здійснюватимуть:
- збирання даних за індикаторами, починаючи з 2024 року;
- розробку метаданих за зазначеними індикаторами;
- подання даних за індикаторами, за якими наявна інформація за 2015–2023 роки.
У подальшому ці дані подаватимуть до Державної служби статистики для проведення моніторингу досягнення Цілей сталого розвитку, що був запроваджений після адаптації Цілей сталого розвитку для України з урахуванням специфіки національного розвитку з подальшим оприлюдненням даних на офіційному вебсайті.
Для міністерств, які визначено координаторами відповідно до Додатку до Розпорядження № 1190-р, передбачено подання звітності про стан досягнення Цілей сталого розвитку. Така звітність подаватиметься до 15 квітня за спеціальною формою, визначеною Секретаріатом Кабінету Міністрів України, для її опрацювання з подальшим поданням на розгляд міжвідомчої робочої групи з питань забезпечення досягнення Цілей сталого розвитку.
Секретаріатом Кабінету Міністрів України за результатами опрацювання поданої міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади звітної інформації щорічно проводитиметься оцінювання стану досягнення Цілей сталого розвитку в попередньому році та забезпечуватиметься координація проведення добровільних національних оглядів щодо досягнення Цілей сталого розвитку.
Джерело: Arzinger