Звітує Клуб Пакувальників
Р.А. Сиротенко
03.04.2025
5 лютого 2025 р. відбулася звітно-виборча конференція громадської організації «Клуб Пакувальників». Конференція розглянула та схвалила звіт Клубу Пакувальників про проведену роботу протягом 2022–2024 рр., звіт Ревізійної комісії Клубу за той самий період та обрала президента Клубу Пакувальників, Керівну раду та членів Ревізійної комісії.
Робота Клубу Пакувальників у 2022–2024 рр.
Учасники конференції, які представляли 22 компанії – члени Клубу Пакувальників та 16 асоційованих його членів, разом із запрошеними гостями, партнерами громадської організації, заслухали доповідь президента Клубу Пакувальників Вероніки Халайджі про роботу протягом 2022–2024 рр.
Після попередніх зборів, які відбулися 19 січня 2022 р. під час пандемії, із перших днів повномасштабної війни Клуб перебудував свою діяльність. Протягом березня – травня 2022 р. працівники Клубу виступали на конференціях, виставках, засіданнях пакувальних асоціацій світу (WPO), Європи (EPIC) та окремих європейських країн. Слід було особисто розповісти міжнародній пакувальній спільноті про поточну ситуацію в пакувальній індустрії України, про зміни з перших днів війни, з якими довелося зіткнутися працівникам компаній, про терор і знищення підприємств. У результаті Клуб та його члени – українські пакувальні компанії отримали всебічну духовну та матеріальну підтримку від своїх міжнародних колег і партнерів. До того ж на засіданні Ради директорів WPO за пропозицією EPIC та Клубу Пакувальників було прийнято рішення про відсторонення російської пакувальної конфедерації від роботи в організації до завершення агресії проти України.
У цей же час Клуб продовжив свою інформаційну діяльність, підтримуючи та допомагаючи українським виробникам пакувальної продукції. Було підготовлено нові номери журналу «Упаковка» (17 україномовних та 6 англомовних) не тільки для українських фахівців, але й для розповсюдження на виставках Interpack, Ipack-Ima, Anuga FoodTech, Taropak, Warsaw Pack. Проведено вебінар «Українські пакувальники додають до Перемоги» (2022 р.), круглий стіл «Законодавчі акти в дії» (2024 р.), який викликав жваве обговорення, конференції «Упаковка для HoReCa» (2023 р.) та «Пакувальна індустрія (Sustainability: від проєктування упаковки до її рециклінгу)» (2024 р., у Бучі на базі МПП «Рада», члена Клубу Пакувальників).
У 2022–2024 рр. Клуб продовжував проводити конкурси на кращу упаковку та етикетку «Українська зірка упаковки», «Українська етикетка» та «Упаковка майбутнього», в яких взяли участь 109 зразків упаковки від 43 компаній із 24 міст, зокрема з Польщі та Латвії, 11 зразків етикетки від 4 компаній із 4 міст, у тому числі з Латвії, та 138 студентських робіт від 13 навчальних закладів із 6 міст. За їх результатами було видано каталоги учасників конкурсів, а переможці (69 упаковок і 9 етикеток) отримали можливість взяти участь у всесвітньому конкурсі WorldStar на пільгових умовах. На WorldStar було подано 15 зразків упаковок, із яких 8 зразків стали переможцями. Це були зразки від компаній ТОВ «Компанія «Юнівест Маркетинг», Pack Group, ТОВ «НВП «Авентин», ТОВ «ВПК «Весна», ТОВ «ТАС Евотек», які є членами Клубу Пакувальників, а також ТОВ «Полімерцентр» та Intpack.
У звітному періоді тривала робота Клубу Пакувальників і з молодими науковцями. Відбулися дві онлайн-конференції «Новітні технології пакування», на яких у 17 доповідях представлено результати досліджень науковців із шести навчальних закладів Києва, Харкова, Львова та Одеси. За результатами трьох конкурсів «Золотий Каштан», у яких змагалися 81 наукова студентська робота, було проведено конференції, на яких 26 переможців зробили доповіді про результати своїх досліджень. Тези доповідей із цих конференцій опубліковано в збірках, які є додатком до журналу «Упаковка».
У 2023 р. було підготовлено та видано другу, україномовну й доповнену книгу Валерія Кривошея «Упаковка в українських реаліях». У 2024 р. Клуб Пакувальників переклав українською мовою розроблений Віденським університетом прикладних наук посібник «Проєктування упаковки, придатної до рециклінгу» і презентував його під час форуму iffip.
Клуб Пакувальників протягом звітного періоду був представлений зі стендом на українських виставках «Пак Експо» у рамках форуму iffip, PlastExpo, FoReCh, InterCharm, на європейських виставках Taropak, Plastpol у Польщі, Riga Food у Латвії.
Для інформування своїх членів Клуб Пакувальників регулярно надсилає інформацію про вебінари й семінари, оголошення про грантові програми й допомогу в просуванні продукції в Європі від наших партнерів, а також запрошення на заходи, виставки, конференції, конкурси. Щовівторка надсилає електронне видання «Новини пакувальної індустрії». Продовжує роботу в соцмережах Facebook, LinkedIn та Instagram, де активно публікує новини та повідомлення. Наприкінці 2024 р. було створено Viber-спільноту «Пакувальна індустрія» для публікації там короткочасних оголошень із пакувальної тематики для вирішення термінових питань (купівлю, продаж, пошук працівників). У 2024 р. оновлено презентацію членів Клубу Пакувальників, презентацію Клубу.
У 2023 р. Клуб Пакувальників у межах проєкту UNIDO 230030 «Розбудова промислового потенціалу, політичні консультації та діагностика для зеленого відновлення України» виконав роботи з оцінювання стану пакувальної індустрії в Україні. Її результати увійшли до Дорожньої карти та Плану дій, розроблених для дев’яти галузей, виробників харчових продуктів та пакувальної продукції. Передбачається на базі Клубу Пакувальників створити український Центр передового досвіду з пакування.
Протягом 2022–2024 рр. інформаційну діяльність Клубу Пакувальників у різний спосіб підтримували Представництво Dow Europe в Україні, ТОВ «Техноком», Coca-Cola HBC Ukraine, Pack Group, ТОВ «Базис», ТОВ «МОНОПАК», ТОВ «Компанія «Юнівест Маркетинг», Представництво Windmöller & Hölsher, ТОВ «Флексорес», ТОВ «Гейдельберг друкарські машини Україна», УКРПЕК, проєкт EU4Business, пакувальні асоціації Латвії, Польщі, Фінляндії, Нідерландів, Угорщини, Японії, Південної Кореї, світова (WPO) та європейська (EPIC) асоціації.
Говорять учасники конференції
Доповідь президента Клубу Пакувальників Вероніки Халайджі викликала жвавий інтерес у всіх присутніх на конференції. Тим більше, що важливо було почути як зауваження до роботи Клубу, так і пропозиції щодо покращення його роботи. Такий зворотний зв’язок дуже необхідний, перш за все в інформаційному плані, а для цього слід знати, що потрібно компаніям, якої інформації або проєктів їм не вистачає. Одним із питань, яке активно обговорювали Олександр Шойхет (ТОВ «ВПК «Весна»), Євген Титаренко (ТОВ МНВП «Аріс» Лтд) та Денис Пригодій (ТОВ «ТАС Евотек»), була проблема створення в Україні сертифікованої лабораторії для оцінювання безпечності пакувальних матеріалів та упаковки для упакованої харчової продукції. Її відсутність спонукає українські пакувальні компанії звертатися в європейські сертифіковані лабораторії. Тому потрібно Клубу Пакувальників розібратися в цьому питанні та ініціювати створення таких лабораторій в Україні.
Про підготовку кадрів і забезпечення потреб пакувальних компаній необхідними фахівцями у своєму виступі говорила Оксана Лимар (ПрАТ «Київський КПК»). Присутні на конференції представники українських університетів підтримали її та запропонували взаємодіяти тісніше у вигляді виробничих практик студентів на підприємствах та участі представників пакувальних компаній на студентських і магістерських наукових конференціях.
Про можливість повернення журналу «Упаковка» до переліку фахових наукових видань говорив Іван Регей із НУ «Львівська політехніка». На його думку, це надало б більше можливостей для аспірантів та докторантів друкувати результати своїх наукових досліджень, адже журнал продовжує тримати високий науковий рівень публікацій. Були також пропозиції щодо проведення інформаційних заходів безпосередньо на підприємствах – членах Клубу, зокрема щорічної конференції «Пакувальна індустрія», покращення фінансового стану Клубу Пакувальників за рахунок збільшення членських внесків та інші.
У своєму заключному слові президент Клубу Пакувальників Вероніка Халайджі подякувала присутнім за участь у конференції та за всі пропозиції щодо покращення роботи Клубу. Всі вони разом з аналізом анкет, які Клуб планує відправити всім своїм членам для формування пропозицій для подальшої інформаційної діяльності, будуть детально розглянуті, а члени Клубу будуть поінформовані.
Вибори керівних органів Клубу Пакувальників
На завершення конференції її учасники переобрали Вероніку Халайджі президентом Клубу Пакувальників. До складу Керівної ради Клубу обрані Володимир Кудряшов (ТОВ «Компанія «Юнівест Маркетинг», м. Фастів), Валерій Кривошей (ТОВ «ІАЦ «Упаковка», м. Київ), Іван Регей (НУ «Львівська політехніка», м. Львів), Наталія Семко (МПП «Рада», м. Буча), Євгеній Титаренко (ТОВ МНВП «Аріс» Лтд, м. Харків), Вероніка Халайджі (ТОВ «ІАЦ «Упаковка», м. Київ), Віктор Шевченко (ТОВ «МОНОПАК», м. Дніпро).
До складу Ревізійної комісії Клубу обрані Марія Курля (ТОВ «Деметра Одис», м. Одеса), Ольга Левицька (ПП «Крістал Гласс», м. Бровари) та Сергій Петренко (ТОВ «Техноком», м. Київ).